Archidiecezja Lubelska poinformowała, że w czwartek (21 października) w Izraelu zmarł ks. Grzegorz Pawłowski - protonotariusz apostolski (infułat), kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej i Honorowy Obywatel Miasta Lublin. Miał 90 lat.
W związku ze Jego śmiercią w piątek (22 października) na znak żałoby prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz przewodniczący Rady Miasta Lublin Jarosław Pakuła opuscili do połowy masztu flagę Miasta Lublin na Ratuszu. Po hejnale miejski trębacz odegrał melodię "Cisza”.
Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski – Jakub Hersz Griner, zakorzeniony był w dwóch ojczyznach – Polsce i Izraelu. Jako kapłan archidiecezji lubelskiej przez ponad pięćdziesiąt lat pełnił posługę duszpasterską wśród chrześcijan w Izraelu. Jest autorem wielu książek o tematyce autobiograficznej i religijnej. Był ambasadorem Lublina w świecie, jako miejsca przyjaznego współistnieniu narodów polskiego i żydowskiego. Za zasługi dla Lublina w 2018 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.
- Sam podkreślał, że jest zarówno Polakiem - katolikiem, jak i Żydem. Jego niezwykłe życie i osoba była symbolem łączącym nasze narody, tak blisko związane. Wielkim honorem dla mnie było móc wręczyć Mu w 2018 roku akt nadania Honorowego Obywatelstwa Lublina - czytamy na profilu Facebook, Krzysztofa Żuka.
Ks. Grzegorz Pawłowski urodził się w 1931 roku w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów. W czasie wojny stracił rodzinę, a sam przeżył Holocaust dzięki Polakom, którzy udzielili mu schronienia i nadali polskie nazwisko. Wychowywany w wierze chrześcijańskiej, przyjął ją jako własną. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego w w Puławach, a potem wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, gdzie w 1958 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Do 1970 roku pełnił posługę duszpasterską w parafiach archidiecezji lubelskiej. W latach 1968-1970 odbył studia z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie wyjechał do Izraela, gdzie podjął posługę jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii. W mediach izraelskich i polskich wielokrotnie składał świadectwo wdzięczności wobec polskiej Ojczyzny i dobrych relacji pomiędzy Polakami i Żydami. Za gorliwą pracę duszpasterską z rąk śp. abp. Józefa Życińskiego przyjął najwyższą godność jaką prezbiter może otrzymać od Stolicy Apostolskiej - infułę.
Komentarze (0)