Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Zmiany w 500+ dla niesamodzielnych dorosłych. ZUS wyjaśnia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Województwo lubelskie: Zmiany w 500+ dla niesamodzielnych dorosłych. ZUS wyjaśnia - Zdjęcie główne

Zmiany w 500+ dla niesamodzielnych dorosłych. ZUS wyjaśnia | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zmienił się limit do 500+ dla pełnoletnich osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wzrosła maksymalna kwota dochodów, przy której mogą pobierać świadczenie.

Reklama

Wprowadzono zmianę dla pełnoletnich osób potrzebujących stałej opieki. Wzrosła maksymalna kwota dochodów, przy której można pobierać świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnego życia. Takie świadczenia wypłaca m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na koniec 2021 roku w ZUS z takiej formy wsparcia korzystało około 390 tys. osób, a w województwie lubelskim – prawie 31,6 tys. osób.

- Tzw. 500+ dla niesamodzielnych przysługuje pełnoletniej osobie, która ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Może je pobierać, jeśli jej dochody z pozostałych świadczeń z budżetu państwa nie przekraczają 1896,13 zł brutto. Taki próg obowiązuje od 1 marca i jest o około 124 złote wyższy niż poprzednio. Do tego limitu dochodów wliczają się emerytury, renty, a także inne świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych, np. zasiłek stały - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Pełne 500 zł. dodatku miesięcznie mogą dostać osoby, które nie mają innych świadczeń oraz osoby, które pobierają świadczenia z budżetu państwa, gdy ich suma nie przekracza 1396,13 zł brutto.

- Jeżeli ktoś pobiera świadczenia ze środków publicznych w kwocie wyższej niż 1396,13 zł, też może liczyć na dodatkowe pieniądze, ale pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę”. To znaczy, że otrzyma w takiej sytuacji różnicę między kwotą 1896,13 zł a sumą swoich pozostałych świadczeń - dodaje Małgorzata Korba.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy