Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie: Pod Lublinem powstaje węzeł transportowy dla pomocy humanitarnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Wojna w Ukrainie: Pod Lublinem powstaje węzeł transportowy dla pomocy humanitarnej - Zdjęcie główne

Pod Lublinem powstał węzeł transportowy dla pomocy humanitarnej | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Pod Lublinem powstaje hub, czyli węzeł transportowy dla pomocy humanitarnej dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję. - To pomoc od podmiotów, które w ostatnich dniach zgłaszają chęć pomocy humanitarnej dla poszczególnych miast i obwodów na Ukrainie najechanej przez Federację Rosyjską - podkreślił szef KPRM, który poinformował o uruchomienia węzła.

Reklama

Od czwartku (24 lutego) trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Do Polski trafiają codziennie osoby z Ukrainy uciekające przed wojną. Organizowane są różne akcje i pomoc dla uchodźców.

Niedawno Michał Dworczyk - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że w Niemcach w powiecie lubelskim powstanie centralny hub dla pomocy humanitarnej. to węzeł transportowy, do którego trafi pomoc z całej Polski, a potem do Ukrainy. Baza dla pomocy humanitarnej będzie prowadzona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych..

- To pomoc od podmiotów, które w ostatnich dniach zgłaszają chęć pomocy humanitarnej dla poszczególnych miast i obwodów na Ukrainie najechanej przez Federację Rosyjską - podkreślił szef KPRM. - Wiemy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. To co dzisiaj jest możliwe - dowiezienie pomocy humanitarnej do danego miejsca - jutro może się okazać już niemożliwe. Dlatego na bieżąco będziemy tę logistykę, w porozumieniu z MSZ i ukraińskimi partnerami planować. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest to tego przygotowana, (...) ma zasoby transportowe i logistyczne.

Hub w Niemcach będzie też koordynował pomoc dostarczaną z innych krajów. Trafi ona samolotami na lotnisko w Świdniku, a później ciężarówkami do podlubelskiego hub, gdzie będzie sortowana. Następnie trafi do Mościsk na Ukrainie, w pobliżu z polską granicą. Minister wyjaśnił, że jest tam wielu Ukraińców uciekających przed wojną. Pomoc zostanie też przekazana do "obwodu lwowskiego". - Takie potrzeby są, jest sporo uchodźców na terenie obwodu lwowskiego, którym trzeba pomóc - dodał Dworczyk.

W poniedziałek (28 lutego) do uruchomienia hub odniósł się Lech Sprawka - wojewoda lubelski.

- Dary będą tu transportowane z mniejszych centrów: na poziomie powiatowym i wojewódzkim - mówił Lech Sprawka. - Stworzymy możliwość dostarczania darów nawet przez osoby indywidualne. Zapewnimy miejsce pakowania i w ślad za tym, po zatwierdzeniu poprzez aplikację, będą kierowane do centralnego punktu.

Hub wojewódzki będzie mieścił się w Lublinie - w magazynach firmy "Pszczółka" przy ul. Krochmalnej.

Wojewoda zaznaczył, że w ten sposób usprawniany jest cały system pomocy. - Chodzi nam o zapewnienie płynnych dostaw, ale poprzez ten system. Dlatego że na przejściach granicznych jest mnóstwo ludzi. Na przykład wczoraj na każdym z przejść kolejki po stronie ukraińskiej to po kilka tysięcy samochodów. Jest mnóstwo uchodźców pieszych.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy