Reklama

Reklama

Bogdan Chazan znalazł pracę w bialskim szpitalu. Będzie doradzał kobietom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: wikipedia

Bogdan Chazan znalazł pracę w bialskim szpitalu. Będzie doradzał kobietom - Zdjęcie główne

foto wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Prof. Chazan w połowie sierpnia rozpoczął współpracę z bialskim szpitalem.

Reklama

Bogdan Chazan w latach 2004–2014 był dyrektorem ginekologiczno-położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie. W tym okresie w tej placówce zwiększyła się trzykrotnie liczba porodów, dwukrotnie liczba operacji, czterokrotnie liczba porad ambulatoryjnych. W 2014 profesor został oskarżony o to, że będąc dyrektorem szpitala łamał kodeks pracy oraz ignorował prawomocne wyroki sądu. W tym samym roku powołując się na klauzulę sumienia odmówił dokonania aborcji nieodwracalnie uszkodzonego płodu. Zdaniem pacjentki i jej pełnomocnika, świadomie i celowo przeciągał procedury tak długo, by legalne przerwanie ciąży było już niemożliwe, oraz nie skierował jej do lekarza, który przeprowadziłby aborcję, mimo że zgodnie z obowiązującym prawem miał taki obowiązek. Poszkodowana złożyła skargę do wiceprezydenta Warszawy i zapowiedziała złożenie oskarżenia w prokuraturze. Wobec zarzutów Chazan bronił się argumentując, iż działanie wymierzone bezpośrednio w życie dziecka, mające na celu jego uśmiercenie, jest niewłaściwe. 3 lipca 2014 Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył karę 70 tysięcy złotych na Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie. 21 lipca Chazan został zwolniony z funkcji dyrektora szpitala przez prezydent Warszawy.

30 kwietnia 2015 rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie ogłosił, że śledztwo, które prowadziła Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów, przeciwko profesorowi Chazanowi zostało umorzone, „wobec braku znamion czynu zabronionego”. Umorzone śledztwo dotyczyło „narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży” oraz „przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków”. W komunikacie stwierdzono, że zostały spełnione przesłanki dla zgodnego z prawem usunięcia ciąży, a prof. Chazan nie dopełnił obowiązków związanych z powołaniem się na klauzulę sumienia, którą zresztą zastosowano w sposób nieprawidłowy. Jednakże z racji tego, że dyrektor szpitala ani lekarz nie są funkcjonariuszami publicznymi, niedopełnienie obowiązków nie wyczerpało znamion przestępstwa. W kwestii pierwszego zarzutu stwierdzono, że kontynuowanie ciąży nie stanowiło bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia matki, zatem sprawę umorzono także w tym zakresie

Praca w bialskim szpitalu

Niedawno okazało się, że prof. Chazan pracuje od połowy sierpnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bialej Podlaskiej. Został zatrudniony 16  sierpnia - na czas określony - do 31 grudnia. Ma przeprowadzać konsultacje pacjentek w zakresie położnictwa i ginekologii oraz "działać na rzecz ciągłego podnoszenia jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w szpitalu". Będzie odpowiedzialny m.in.  za dokonanie analiz, audytów postępowania medycznego i dokumentacji. Poprowadzi też wykłady w szkole rodzenia i będzie udzielać porad w obszarze Kobieta–Matka–Dziecko pacjentkom planującym macierzyństwo.

Sprawą jest oburzone bialskie skrzydło Inicjatywy Polskiej. Są zaskoczeni i zaniepokojeni informacją, że prof. Chazan został konsultantem w bialskim szpitalu.

- To niestety pokazuje w jakim kierunku zmierza polityka kadrowa prowadzona przez dyrektora Chodzińskiego (Porozumienie). Klauzula sumienia, którą lobbuje dr Chazan nie gwarantuje bialczankom pełnej ochrony zdrowia w wypadku chociażby ciąży zagrażającej życiu kobiety. Poglądy lekarza nie powinny mieć żadnego wpływu na wykonywany przez niego zawód bo jako pacjenci wymagamy od publicznej służby zdrowia pełnego dostępu do procedur medycznych, a nie przepuszczonych przez pryzmat sumienia lekarza. Przypomnijmy, że Chazan jest osobą, która odczłowiecza dzieci poczęte metodą in vitro i uważa, że osoby o poglądach lewicowych mają częściej problemy z zajściem w ciąże. To absurd i z zaniepokojeniem obserwujemy, że szpital w Białej Podlaskiej zaczyna wpisywać się w tę pokrętną logikę. Nie takich specjalistów spodziewaliśmy się w naszym szpitalu - czytamy w oświadczeniu
 

Artykuł pochodzi z portalu biala.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy