Reklama

Reklama

Książę, templariusze i odznaczeni terespolscy bracia kurkowi

Opublikowano:
Autor:

 Książę, templariusze i odznaczeni terespolscy bracia kurkowi - Zdjęcie główne

Biskup, bracia kurkowi, arystokraci i burmistrz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W Drohiczynie terespolski burmistrz Jacek Danieluk oraz m.in. monarchista używający tytułu książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł i gen. Adam Majchrzak zorganizowali rekolekcje dla braci z Regimentów Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów, w tym Bractwa Strzelców Kurkowych z Terespola.

Reklama

Przed kilkoma dniami na swoim facebookowym profilu Jacek Danieluk poinformował, iż brał udział w nietypowych rekolekcjach i uroczystościach organizowanych w Drohiczynie dla Braci z Regimentów Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów.

Honory dla terespolan

– Rozważaniom przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. W trakcie rekolekcji sekretarz miasta Terespol Józef Paderewski został odznaczony Komandorią Orderu św. Floriana – relacjonuje burmistrz.

Dodaje, że także inni członkowie terespolskiego bractwa zostali uhonorowani: Janusz Kopczyński złotym medalem za zasługi dla artylerii oraz awansowany do stopnia podlejtnanta, natomiast Radosław Sebastianiuk i Przemysław Wróblewski zostali odznaczeni srebrnymi medalami za zasługi dla artylerii.

Jacek Danieluk zaznaczył, iż w rekolekcjach wzięli udział członkowie bractw strzelców kurkowych z Terespola, Gdańska, Zabrza, Toszka, Ciechanowca oraz przeor generalny Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej wraz z małżonką.

 

Templariusze z bractwami kurkowymi

Wcześniej w terespolskiej szkole gościł, jak to określono, książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł, arystokrata i przedsiębiorca, który już w 1999 r. został mianowany zwierzchnikiem Wojskowego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy (templariusze).

Płk Adam Majchrzak, jak wynika z internetowych informacji, dawniej był dyrektorem Biura Logistyki w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, następnie jako generał został prezesem Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich w RP. Przed prawie czterema laty jako szef Artylerii Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich organizował Nadbużański Przegląd Artylerii Czarnoprochowej w Terespolu.

W Drohiczynie doszło do spotkania współczesnych templariuszy z bractwami kurkowymi.

– Byłem tam jako jedyny samorządowiec, ale dobrze się czułem w tym towarzystwie – powiedział nam Jacek Danieluk.

Bractwa kurkowe są następcami organizacji pochodzącej ze średniowiecznej Europy Zachodniej, gdy uczyły one mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów.

Artykuł pochodzi z portalu bialasiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy