Utrata status miasta na podstawie ukazu carskiego po powstaniu styczniowym, była karą za to, że mieszkańcy wbrew woli zaborcy, pomagali powstańcom.
Przyczynkiem do tego, by starać się o przywrócenie praw miejskich była zachęta, jaką do włodarzy tego typu miejscowości na całej Lubelszczyźnie, skierował były już wojewoda Lech Sprawka. Z możliwości odzyskania statusu miasta w powiecie puławskim mogło skorzystać kilka - Baranów, Janowiec, Kurów, Markuszów, Końskowola i Wąwolnica.
Włodarze pierwszej z wymienionych gmin nie podjęli tematu. W gminie Janowiec kwestia odzyskania praw miejskich na tapecie była ponad dwa lata temu. Jedynie 13 procent mieszkańców wzięło udział w konsultacjach. Na 3 111 uprawnionych do głosowania, głosy oddało zaledwie 400 osób. Za przywróceniu praw miejskich odpowiedziało się ok. 80 osób, a przeciw ok. 300 osób. W związku z tym rada postanowiła, że temat nie będzie już podejmowany. W gminie Markuszów konsultacje odbywały się na początku ubiegłego roku. Urzędnicy do ich przeprowadzenia wykorzystali zebrania, podczas których mieszkańcy dokonywali wyboru sołtysów. W siedmiu miejscowościach opowiedzieli się "za", jednak głos decydujący mieli sami markuszowianie - tych na zebraniu pojawiła się garstka. Większość była przeciw, reszta wstrzymała się od głosu. Dlatego władze gminy postanowiły nie podejmować dalszych działań wbrew ich woli.
Jedynie w Końskowoli, Kurowie i Wąwolnicy temat udało się pociągnąć dalej. Władze przeprowadziły konsultacje, w których mieszkańcy poparli ich starania, czego owocem były wnioski o przywrócenie praw miejskich, skierowane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody, złożone do końca marca.
Gotowy jest już projekt rozporządzenia, na podstawie którego ponownie staną się miastami. A tych w powiecie puławskim będzie wtedy już w sumie 7 (aktualnie prawa miejskie posiadają Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów), czyli najwięcej w powiecie w całym województwie (obecnie powiatem z największa liczbą miast - 6 - jest powiat biłgorajski).
Komentarze (0)