reklama

Firlejowska Madonna z Czemiernik

Opublikowano:
Autor:

Firlejowska Madonna z Czemiernik - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaTytuł do posiadania herbu Czemierniki mają absolutnie niewątpliwy. Mające dzisiaj formalnie status wsi miasteczko za tytuł do sławy ma nie tylko, że w latach 1625 - 1626 stąd rządził (przeważnie głupio, ale jednak...) król Zygmunt III, to jeszcze posiada zamek i piękną tradycję magnacką.

Ośrodek osadniczy potwierdzony jest już w X wieku, w XIV stuleciu miała miejsce lokacja i fundacja parafii. Pierwszymi znanymi właścicielami byli Dembińscy. . Rozmaite nawiązania do ich herbu Rawicz(panna na niedźwiedziu) są jednym z najczęstszych wątków w okolicznej heraldyce. Pierwsza znana nam miejska pieczęć, pochodząca z 1527 roku wyobraża wazę z rośliną o trzech liściach, na środkowym krzyż. Posłużono się nią w 1552 roku. Domysłem jest, że owe liście to właśnie ciemierz, trująca roślina dająca nazwę miejscowości. W XVII wieku pojawia się inna pieczęć, z herbem znanym nam do dzisiaj: w polu niebieskim Najświętsza Maria Panna w sukni zielonej, srebrnym płaszczu, złotej koronie i stojąca na złotym półksiężycu.

Dlaczego zmieniono herb?

Może się to wiązać z dziejami rodziny Firlejów. Jan Firlej (1521- 1574) był zwolennikiem kalwinizmu i w jego czasach miasto było ośrodkiem reformacji. W swoim trzecim związku ożenił się jednak z katoliczką, Barbarą z Mniszchów. Z tego mariażu urodził się Henryk, późniejszy prymas Polski i gospodarz na Czemiernikach. Wprowadził miasteczko w jego złoty wiek, ale też wyplenił wpływy protestantów. Zostawia to pole do domysłu, że widomym znakiem tej operacji mogła być zmiana herbu z neutralnego ideologicznie na mający jasny związek z katolicyzmem wizerunek Najświętszej Marii Panny, której kultu protestanci nie uznają. Sam Henryk Firlej pieczętował się herbem własnym zbliżonym do Lewart (w polu czerwonym lampart wspięty).

W XIX wieku rozważano opracowanie nowego herbu, ale najwidoczniej nie znaleziono ku temu argumentów: tradycyjny projekt jest najzupełniej poprawny heraldycznie i dobrze umocowany w tradycji. Pomijając heraldykę ściśle kościelną, postać Matki Boskiej znajdujemy na ponad 50 herbach w całej Polsce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE