Reklama

Radzyński uczeń Matejki: Szymon Buchbinder (1853 Radzyń - 1909 Berlin)

Opublikowano:
Autor:

Radzyński uczeń Matejki: Szymon Buchbinder (1853 Radzyń - 1909 Berlin) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Żydowska rodzina Buchbinderów talentów artystycznych miała pod dostatkiem. Malował ojciec, malowali synowie. Z radzyńskich zaułków sztuka obydwu zaprowadziła na europejskie salony.

Na Podlasiu dobrze znany jest Józef Buchbinder, popularny na przełomie XIX i XX malarz sakralny, który nawróciwszy się na rzymski katolicyzm pracami ozdobił mnóstwo świątyń - jego obrazy można oglądać m.in. w kościele Św. Trójcy w Radzyniu.

Równy mu talentem a bardziej nawet uniwersalny, był jego brat Szymon. Pierwsze lekcje odebrał od Józefa, potem zaś studiował w Warszawie u Gersona, Hadziewicza, mistrzów wiedeńskich oraz u samego Matejki (pewna protekcja brata, który się z Mistrzem Janem blisko przyjaźnił!). Później osiedlił się w Berlinie.

Szymon wyspecjalizował się w niewielkich portretach, scenach obyczajowych, często ilustrujących życie Żydów. Były to jednak prace o charakterze uniwersalnym, których nie można zakwalifikować jako sztukę w najmniejszym stopniu zamkniętą. Hołdował dobrym wzorcom klasycznego malarstwa holenderskiego. Do tej pory jego prace cieszą się sporą popularnością w Niemczech - niedawno "Partia szachów" poszła na jednej z aukcji za 7 tys. dolarów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE