reklama

Z archiwum pracowni historycznej Puławskie: Święto puławskich kaniowczyków – nadal kultywowane

Opublikowano:
Autor:

Z archiwum pracowni historycznej Puławskie: Święto puławskich kaniowczyków – nadal kultywowane - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW 1918 r. doszło do bitwy pod Kaniowem. Z nią też związana jest nazwa i zapomniane święto puławskiego 2. Pułku Saperów Kaniowskich.

Zaczęło się od Kaniowa

Historia tej formacji inżynieryjnej związana jest m.in. z 2. Pułkiem Inżynieryjnym II Korpusu Polskiego na Wschodzie, który walczył w bitwie pod Kaniowem 11 maja 1918 r. Na jego bazie w wolnej Polsce powstał 2. Batalion Saperów, z którego wyłoniono inne bataliony i kompanię. Po zaprzestaniu działań wojennych na ich bazie mjr Artur Górski rozpoczął formowanie 2. Pułku Saperów, który we wrześniu 1921 r. przeszedł na stałe z Dęblina do Puław.

Pierwszym znakiem bojowym tej formacji wojskowej był sztandar 2. Pułku Inżynieryjnego, który po bitwie pod Kaniowem 12 maja 1918 r., aby nie dostał się w ręce Niemców, zniszczono, a jego płachtę podzielono na 960 części, które oddano na przechowanie oficerom i szeregowym pułku. Umieszczone na sztandarze wyobrażenie Matki Boskiej Częstochowskiej przechowywał ich dowódca.

W odrodzonej Polsce, gdy pułk był organizowany od nowa, mjr Artur Górski zebrał prawie wszystkie kawałki tego sztandaru, które wszyto w środek nowego znaku bojowego. Na podstawie dekretu Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, w uznaniu zasług i męstwa saperów z 2. Pułku Inżynieryjnego podczas bitwy pod Kaniowem, pułk otrzymał zaszczytną nazwę 2. Pułku Saperów Kaniowskich. Nastąpiło to najprawdopodobniej podczas wręczenia sztandaru pułkowego w Warszawie 8 listopada 1921 r. przez Józefa Piłsudskiego.

Puławskie świętowanie

Święto pułkowe obchodzono w Puławach od 1922 do 1939 r. w rocznicę bitwy kaniowskiej w dniu 11 maja. W przypadku, gdy 11 maj nie wypadał w niedzielę, kiedy to uroczystości rozpoczynano mszą polową, przesuwano dzień tych wydarzeń na niedzielę najbliższą rocznicy tej bitwy w okresie od 10 do 17 maja. Świętowano je mniej lub bardziej uroczyście. Przykładowo w 1925 r. po mszy świętej polowej na placu przed kościołem pw. Zmartwychwstania Pańskiego (obecnie Matki Bożej Różańcowej) odbyła się defilada, a o godz. 13.00 żołnierze i goście zasiedli do wspólnego obiadu. O godz. 16.00 odbyła się wycieczka parostatkiem do Kazimierza Dolnego oraz popisy oddziału pontonowego saperów na Wiśle. Wieczorem orkiestry pułkowe przygrywały do późna w nocy zabawom tanecznym. A jak wyglądało np. to święto podczas obchodów 20 rocznicy bitwy pod Kaniowem w maju 1938 r. zobaczymy na zachowanych do naszych czasów fotografiach.

Z inicjatywy członków Związku Strzeleckiego im. 15. Pułku Piechoty "Wilków" 13 maja 2007 r. przywrócono obchody święta pułkowego 2. Pułku Saperów Kaniowskich, akcentując to wydarzenie odsłonięciem na dawnym budynku koszarowym pamiątkowej tablicy poświęconej tej formacji.

Fotografie z archiwum Stanisława Konopki udostępnione Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK "Dom Chemika" do celów edukacyjnych.

Opracował Zbigniew Kiełb

(Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach)  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE