reklama

Z archiwum pracowni historycznej: Puławy – kolebka polskiego muzealnictwa

Opublikowano:
Autor:

Z archiwum pracowni historycznej: Puławy – kolebka polskiego muzealnictwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura18 maja obchodzony jest corocznie Międzynarodowy Dzień Muzeów. Ustanowiony został w Moskwie w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. 

Od 1992 r. dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem. Natomiast od 1997 r. obchody tego majowego dnia poprzedza Europejska Noc Muzeów w Polsce kojarzona pod nazwą Noc Muzeów.

W ubiegłym roku obchodziliśmy również 215. rocznicę oddania do użytku Świątyni Sybilli – pierwszego polskiego muzeum.

Świątynia Sybilli została zbudowana w latach 1798-1801 według projektu Chrystiana Piotra Aignera na wzór świątyni West w Tivoli koło Rzymu. Do Sali głównej i zarazem reprezentacyjnej prowadzą szerokie schody między dwoma XIX w. lwami. Nad wejściem widnieje napis PRZESZŁOŚĆ – PRZYSZŁOŚCI nawiązujący do idei tego budynku, który był pierwszym polskim muzeum. Sala wsparta korynckimi kolumnami przykryta jest kopułą z okrągłym świetlikiem i zmniejszającymi się ku górze kasetonami. Z kolei sala dolna z wejściem od strony skarpy posiada kopułę wspierającą się na dziewięciu arkadach. W jej wnętrzu jest obecnie usytuowany XIX w. pomnik, poświęcony ks. Józefowi Poniatowskiemu. W muzeum tym jego pomysłodawczyni ks. Izabela Czartoryska gromadziła m.in. pamiątki po wielkich i zasłużonych Polakach oraz najważniejszych wydarzeniach z przeszłości Polski, mających przypominać w porozbiorowej rzeczywistości piękne i chwalebne dzieje naszego narodu, stając się miejscem utrwalania dziejów i tradycji niepodległego państwa polskiego.  

Fotografie pochodzą z archiwum Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK "Dom Chemika" oraz Marii Bawolskiej, Pauliny Leszek - Wierzbowskiej, Ewy Popowskiej, Tadeusza Piaseckiego i Marka Pięty.

Opracował Zbigniew Kiełb

(Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE