Od 1992 r. dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem. Natomiast od 1997 r. obchody tego majowego dnia poprzedza Europejska Noc Muzeów w Polsce kojarzona pod nazwą Noc Muzeów.
W ubiegłym roku obchodziliśmy również 215. rocznicę oddania do użytku Świątyni Sybilli – pierwszego polskiego muzeum.
Świątynia Sybilli została zbudowana w latach 1798-1801 według projektu Chrystiana Piotra Aignera na wzór świątyni West w Tivoli koło Rzymu. Do Sali głównej i zarazem reprezentacyjnej prowadzą szerokie schody między dwoma XIX w. lwami. Nad wejściem widnieje napis PRZESZŁOŚĆ – PRZYSZŁOŚCI nawiązujący do idei tego budynku, który był pierwszym polskim muzeum. Sala wsparta korynckimi kolumnami przykryta jest kopułą z okrągłym świetlikiem i zmniejszającymi się ku górze kasetonami. Z kolei sala dolna z wejściem od strony skarpy posiada kopułę wspierającą się na dziewięciu arkadach. W jej wnętrzu jest obecnie usytuowany XIX w. pomnik, poświęcony ks. Józefowi Poniatowskiemu. W muzeum tym jego pomysłodawczyni ks. Izabela Czartoryska gromadziła m.in. pamiątki po wielkich i zasłużonych Polakach oraz najważniejszych wydarzeniach z przeszłości Polski, mających przypominać w porozbiorowej rzeczywistości piękne i chwalebne dzieje naszego narodu, stając się miejscem utrwalania dziejów i tradycji niepodległego państwa polskiego.
Fotografie pochodzą z archiwum Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK "Dom Chemika" oraz Marii Bawolskiej, Pauliny Leszek - Wierzbowskiej, Ewy Popowskiej, Tadeusza Piaseckiego i Marka Pięty.
Opracował Zbigniew Kiełb
(Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach)