Reklama

5 najpopularniejszych narzędzi chirurgicznych

Opublikowano:
Autor:

5 najpopularniejszych narzędzi chirurgicznych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Lista narzędzi chirurgicznych niezbędnych do przeprowadzenia konkretnej procedury medycznej wbrew pozorom nie kończy się na jednorazowym skalpelu, który od lat uznawany jest za atrybut każdego chirurga. Specjalista wykorzystuje w codziennej pracy różnego rodzaju akcesoria, które spełniają szereg funkcji na polu zabiegowym. Jakie narzędzia chirurgiczne wyróżniamy? Poznaj 5 najpopularniejszych!

Skalpel chirurgiczny

Skalpel chirurgiczny, bo to właśnie od niego rozpoczniemy nasze dzisiejsze zestawienie, zaliczany jest do grupy narzędzi chirurgicznych tnących. Wykorzystywany w medycynie od zarania dziejów, pozwala poprowadzić precyzyjne nacięcie skóry bez obawy o uszkodzenie pozostałych tkanek. Jest to nieskomplikowane narzędzie chirurgiczne, które zostało wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Ze względu na swoją doskonale opracowaną budowę – brzuszastą lub ostrokończastą – zapobiega występowaniu zakażenia. 

Jaki skalpel dla chirurga? W medycynie najczęściej wykorzystywane są sterylne skalpele jednoczłonowe, które są gotowe do użycia tuż po wyjęciu z opakowania oraz dwuczłonowe, które składają się z ostrza i specjalnego uchwytu.

Nożyczki chirurgiczne

Przeprowadzenie procedury medycznej zgodnie ze sztuką lekarską wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań, które pozwalają dotrzeć do miejsc trudnodostępnych. Chirurgiczne nożyczki stanowią podstawowe narzędzie dla chirurga, najczęściej wykorzystywane podczas zabiegów w chirurgii ogólnej. W zależności od ich budowy i rodzaju ostrza umożliwiają cięcie materiałów opatrunkowych, a także preparację tkanki miękkiej. Dobrze wyprofilowane nożyczki chirurgiczne wielorazowe zapewniają specjaliście komfort pracy i najwyższą precyzję ruchów. Tuż po każdym zabiegu należy poddać je procesowi sterylizacji.

Sprawdź narzędzia dla chirurga dostępne w hurtowni online – https://mercant.pl/narzedzia-chirurgiczne,cp53,pl.html.

Hak chirurgiczny

Haki chirurgiczne – ręczne i anatomiczne, które stanowią podstawowy element wyposażenia sali operacyjnej, zostały zaprojektowane z myślą o szczególnych potrzebach. Z ich użyciem specjalista może skutecznie rozdzielić struktury anatomiczne podczas przeprowadzanego zabiegu i tym sposobem odsłonić pole operacyjne.

Hak chirurgiczny określany również mianem retraktora lub rozwieracza znalazł szerokie zastosowanie w medycynie. W zależności od rodzaju przeznaczony jest do innych procedur. Hak typu Farabeuf stosowany jest do odsuwania tkanek od pola operacyjnego, haki chirurgiczne typu Langenbeck umożliwiają natomiast poszerzenie nacięcia w sposób kontrolowany.

Igłotrzymacz

Igłotrzymacz to niezbędny wyrób medyczny stosowany wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. Najprościej mówiąc, służy on do podtrzymywania igieł. Jest to narzędzie chirurga przeznaczone do wielokrotnego użytku. Najwyższej klasy igłotrzymacz gwarantuje przyczepność igły, co przekłada się na jej stabilność i precyzję ruchu. Specjalista nie musi zatem martwić się o możliwe obracanie się igły. Tradycyjny igłotrzymacz pozwala bowiem w sposób sprawny utrzymać igłę na swoim miejscu, a także związać nici wchłanialne i niewchłanialne.

Szwy rozpuszczalne i nierozpuszczalne

Procedura szycia rany polega na ponownym połączeniu rozerwanej tudzież uszkodzonej tkanki z wykorzystaniem nici. W hurtowniach zaopatrzenia medycznego można zatem znaleźć tradycyjne nici niewchłanialne oraz innowacyjne zamienniki znane bliżej jako nici wchłanialne. Ten rodzaj nici chirurgicznych samoistnie ulega procesowi biodegradacji, dzięki czemu nie istnieje konieczność ich usuwania. Chirurgiczne szwy rozpuszczalne nie mogą być stosowane zamiennie, a to za sprawą niższej odporności na rozerwanie.

Chirurgia jako specjalistyczna dziedzina nakłada na personel medyczny konieczność stosowania najwyższej klasy rozwiązań. Nie bez znaczenia zatem pozostaje materiał wykonania, kształt, a także sposób ich przeznaczenia. Specjalista powinien tuż przed każdym zabiegiem wybrać odpowiednie narzędzia chirurgiczne i z ich użyciem przeprowadzić planowaną operację.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy