Stare miasto i zamek w Lublinie
Zwiedzanie województwa lubelskiego warto zacząć od stolicy. Otoczone murami obronnymi Stare Miasto w Lublinie pełne jest wiekowych kamienic, uroczych zaułków, średniowiecznych kościołów i placów, na których rozsiane są restauracje, kawiarnie, bary i sklepy z pamiątkami. Obowiązkowy punkt wizyty w mieście to tutejszy zamek, którego historia jest równie interesująca jak architektura.
Majdanek i Sobibor
Historia Lublina jest skomplikowana i poza złotymi latami obejmuje też wydarzenia i okresy tragiczne, do których można zaliczyć niemiecką okupację w trakcie II wojny światowej. Naziści zorganizowali obóz koncentracyjny na Majdanku – obecnie na dawnym terenie lagru funkcjonuje muzeum. Osoby zainteresowane historią powinny tu zajrzeć, podobnie jak odwiedzićpodobne obiekty w Sobiborze i Bełżcu.
Kazimierz Dolny
Do największych atrakcji turystycznych województwa lubelskiego można zaliczyć również miejscowość Kazimierz Dolny. Niewielkie, stale zamieszkałe przez zaledwie ok. 2500 osób miasto jest pięknie położone i pełne zabytków, w tym niezwykle rzadkich w Polsce budowli renesansowych. Liczne restauracje, kawiarnie, galerie sztuki, a także położone na wzgórzu ruiny zamku sprawiają, że zdecydowanie warto tu zawitać. Wybierając się na dłuższą wycieczkę obejmującą Kazimierz Dolny i inne miejsca w województwie lubelskim, zalecamy wykupienie polisy turystycznej, w której wyborze pomocny może być kalkulator ubezpieczeń podróżnych.
Zamość
Na terenie całego województwa lubelskiego znajduje się tylko jedno miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – jest nim Stare Miasto w Zamościu. Stanowi ono przykład tzw. renesansowego miasta idealnego, które do dzisiaj zachowało swoje pierwotne założenia architektoniczne. Sercem pełnego zabytków miasta jest Rynek Wielki – duży plac otoczony wielowiekowymi kamienicami. Będąc w Zamościu, warto zwiedzić również tutejszą twierdzę, która należy do największych tego typu obiektów w Polsce.
Roztocze
Gdzie odetchnąć pośród dziewiczej natury w województwie lubelskim? Doskonałym pomysłem jest wizyta na Roztoczu, które słynie z lasów, jezior, rzek i doskonale przygotowanej infrastruktury spacerowej, rowerowej i kajakowej.
Nałęczów
Odetchnąć i zażyć świeżego powietrza można również w Nałęczowie – uzdrowisku, w którym działa park zdrojowy. Podczas wizyty warto usiąść na ławce i napić się lokalnej wody, pospacerować wąskimi alejkami ogrodowymi w sanatorium i chwilę odetchnąć w miejscu, w którym czas płynie wolniej.
Pałac w Kozłówce
Majestatyczna posiadłość w Kozłówce robi ogromne wrażenie zarówno za sprawą swojej wielkości, jak i niezwykłych walorów architektonicznych. Rozległe ogrody i kunsztowne wykończenie zabytkowego obiektu wybudowanego w XVIII w. sprawiają, że można spędzić tu co najmniej kilka godzin. Warto też wstąpić do środka pałacu, gdzie obecnie znajduje się muzeum z pałacowymi ekspozycjami.
Pałac w Dęblinie
Nieco mniej popularny, ale równie ciekawy jest zespół parkowo-pałacowy w Dęblinie znajdujący się na północny-zachód od Puław, tuż przy granicy z województwem mazowieckim. Za sprawą swojej architektury i lokalizacji nad jeziorem obiekt może budzić skojarzenia z warszawskimi Łazienkami.
Komentarze (0)