Reklama

Reklama

Co sprawia, że internet światłowodowy ma coraz więcej użytkowników?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co sprawia, że internet światłowodowy ma coraz więcej użytkowników? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Szybki i pewny internet to obecnie niezbędny element działania globalnej gospodarki. Większość współczesnych usług, sprzedaży wysyłkowej a nawet spraw urzędowych przenosi się dzisiaj do sieci internetowej. Od jej sposobu funkcjonowania zależy nie tylko jakość życia, ale przede wszystkim dostęp do wielu różnych rzeczy, których nie można dostarczyć w inny sposób.

Reklama

W jaki sposób funkcjonuje technologia światłowodowa?

Podstawą działania światłowodu jest koncentryczny przewód, który powstaje w oparciu o włókno szklane. To bardzo precyzyjna technologia, w której olbrzymie ilości danych mogą być przesyłane w różnych kierunkach. Wiązka światła wędrująca wewnątrz przewodu nie napotyka żadnych ograniczeń, więc może z powodzeniem służyć przesyłaniu dużych pakietów informacji.

Firmy telekomunikacyjne wykorzystują technologię światłowodu i dlatego mogą oferować swoim klientom kilka usług jednocześnie. W ramach tego samego łącza o budowie symetrycznej są w stanie zapewnić:
    • stabilne łącze internetowe,
    • telewizję w jakości 4K, a nawet 8K,
    • telefonię cyfrową.

Jeszcze do niedawna operatorzy telekomunikacyjni byli zdani jedynie na wieloparowy przewód telefoniczny, który miał poważne wady. Obecnie mają takie możliwości przesyłania danych, że internet światłowodowy działa doskonale, niezależnie od miejsca, w którym przebywa użytkownik sieci - równie dobrze może to być wieś pod Łęczycą lub centrum miasta Warszawa.

Jaka jest szybkość transferu danych w łączu typu światłowodowego?

Obecnie światłowód pozwala na korzystanie z ultraszybkiej drogi przesyłania różnych rodzajów danych. Tę prędkość można mierzyć za pomocą różnych narzędzi sieciowych – m.in. za pośrednictwem popularnej strony Speedtest.

W wielu próbach pomiaru tej prędkości można dokładnie sprawdzić, że internet światłowodowy ma podobną prędkość w odbieraniu, jak i przesyłaniu danych – dzieje się tak, niezależnie od miejsca testu - równie dobrze można je przeprowadzić w Łodzi lub w mieście Warszawa. Jest to możliwe dzięki działaniu łącza symetrycznego, które wykazuje większą stabilność i lepszą kulturę pracy.

Obecnie maksymalna prędkość, jaką deklaruje większość operatorów telekomunikacyjnych to 1Gb/s.

Jakie cechy sprawiają, że symetryczne łącze to najlepszy wybór?

Internet światłowodowy jest optymalnym rozwiązaniem dla firm i organizacji, które nie mają własnego biura i potrzebują pracy wielu ludzi rozproszonych na dużym obszarze - np. w kilku miejscowościach otaczających miasto Warszawa. Jest to najlepszy wybór do pracy zdalnej, która jest świadczona w modelu asynchronicznym, czyli wykonywana o różnych porach dnia lub nawet strefach czasowych.

Z tego punktu widzenia łącze typu symetrycznego ma ważne zalety:
    • umożliwia instalację różnych narzędzi - serwerów www, poczty lub FTP,
    • dzięki stałemu łączu daje możliwość ściągania i przesyłania plików i informacji w błyskawicznym czasie,
    • dzieki rozbudowanej sieci adresów IP można mieć nielimitowany dostęp do dowolnej strony na świecie, można też przesyłać dane o dowolnej wielkości,
    • nie ma przestojów w trakcie transmisji danych, które mogą się zdarzać w przypadku mniej zaawansowanych technologii.

Dlaczego internet w technologii światłowodowej sprawdza się jako usługa do domu?

Klienci, którzy korzystają obecnie z internetu to nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby wykorzystujące tę formę komunikacji do pracy zdalnej lub rozrywki. Dla tego typu klientów liczy się podejście kompleksowe - pragną dostępu do internetu wszędzie, gdzie tego chcą. Korzystają z urządzeń mobilnych, punktów hot spot oraz z rozwiązań chmurowych.

Dlatego internet światłowodowy powinien dostarczać im uniwersalnych standardów, które będą działały równie dobrze w czasie wakacji nad morzem lub w trakcie pracy w Warszawie. Z punktu widzenia internetu domowego technologia światłowodowa ma poważną przewagę nad innymi rozwiązaniami:
    • nie wywołuje zagrożeń w dostępie do sieci,
    • pozwala na łączenie różnych usług telekomunikacyjnych w ramach jednej struktury,
    • łącza o budowie światłowodowej są wytrzymałe i mogą funkcjonować przez wiele lat,
    • pod względem prędkości przesyłu i odbierania danych biją na głowę poprzednią technologię analogową.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy