Co to jest lokata bankowa?
Lokata jest produktem bankowym, który znajdziemy w wielu instytucjach, umożliwiającym oszczędzanie właściwie bez większego udziału klienta. Jej założenie polega na ulokowaniu swoich środków pieniężnych w banku na określony czas. Następnie możemy wyciągnąć kapitał razem z naliczonymi odsetkami. Inna nazwa lokaty to depozyt bankowy.
Istnieją odmienne rodzaje lokat bankowych, można tutaj wymienić choćby terminową, rentierską, walutową, progresywną. Każda z nich różni się między sobą długością trwania, a także bardziej szczegółowymi warunkami, zależnymi od ustaleń banku. Możemy zdecydować się przykładowo na taką, gdzie środki są przechowywane wyłącznie przez 3 miesiące, lub postawić na lokatę nocną, z której wypłacimy kapitał już następnego dnia. Jednak zanim zdecydujemy się na jeden wariant, dowiedzmy się o nim jak najwięcej, aby upewnić się w tym, że spełni nasze oczekiwania.
Czym kierować się podczas wyboru?
Każda lokata charakteryzuje się raczej niewielkim zyskiem, przy czym jest jednym z bezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie, ponieważ o stabilność całego procesu dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie zmienia to jednak faktu, że należy liczyć się ze zmieniającymi się stopami procentowymi, które oddziałują na oprocentowanie. To właśnie ono będzie głównie liczyć się przy wyborze oferty.
Podczas podejmowania takiej decyzji kierujmy się tym, ile wynoszą oszczędności, które chcemy umieścić na lokacie. W zależności od ich wysokości możemy postawić na inny depozyt, czyli ten zapewniający większy zysk. Do tego często zdarza się, że musimy spełnić określone warunki stawiane przez bank, aby otworzyć lokatę. Warto więc zapoznać się ze szczegółami proponowanymi przez różne instytucje.
Sprawdźmy też, czy lokata jest odnawialna, czy umowa kończy się w określonym momencie bezpowrotnie. Zastanówmy się, co będzie dla nas lepsze, mając na uwadze nasz główny cel. W przypadku lokaty walutowej pamiętajmy o różnicach kursowych. Poza tym porównujmy oferty – na rynku znajduje się wiele z nich, dlatego nie zawsze pierwsza z (pozornie) wysokim oprocentowaniem to najlepsze rozwiązanie.
Jak obliczyć zysk z lokaty?
Pierwszym sposobem jest samodzielne obliczenie odsetek z wybranej lokaty. Należy przy tym pamiętać o różnicy między zyskiem nominalnym a realnym. Przeprowadzając obliczenia, powinniśmy wziąć pod uwagę kwotę inwestycji, czyli środki planowane do przeznaczenia do depozytu, oprocentowanie i okres trwania umowy, a następnie je wszystkie pomnożyć. Wówczas otrzymamy wynik nominalny. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat dokładnego zysku, powinniśmy przeprowadzić kolejne obliczenia. W takiej sytuacji pomocny może okazać się na przykład kalkulator odsetek z lokaty.
Komentarze (0)