Czym jest i jak wygląda wezwanie do zapłaty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest i jak wygląda wezwanie do zapłaty? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Osoby, które mają zaległości w regulowaniu swoich zobowiązań, mogą się spodziewać doręczenia wezwania do zapłaty. Czym jest ten dokument i jak wygląda? Co się z nim wiąże?

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Aby móc odpowiedzieć, czym jest wezwanie do zapłaty, warto omówić etapy windykacji. Otóż, dzieli się ona na: 
    • windykację miękką – wszystkie działania, które zmierzają do nawiązania porozumienia oraz określenia korzystnych dla obu stron warunków spłaty. Windykacja miękka jest procesem przebiegającym w sposób polubowny i stosunkowo przyjaznym dla dłużnika, 
    • windykację twardą – wpisanie dłużnika do rejestru dłużników, skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, a w konsekwencji – egzekucyjnego.
Wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty to jedno z najczęściej podejmowanych działań, jeśli chodzi o windykację miękką. Jest to dokument, który informuje dłużnika o długu i wzywa do jego uiszczenia.
Warto podkreślić, że prawo nie określa, jak dokładnie ma wyglądać taki dokument. Ważne, aby zawierał wszystkie niezbędne informacje.

Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty – najważniejsze elementy

Jeśli chodzi o wzorcowe wezwanie do zapłaty, to powinno znaleźć się w nim miejsce dla takich elementów jak: 
    • data i miejsce sporządzenia dokumentu, 
    • dane dłużnika i wierzyciela, 
    • informacje na temat należności oraz odsetek, 
    • informacje o tytule prawnym, który narzuca na dłużnika obowiązek zapłaty, 
    • termin spłaty należności, 
    • numer rachunku wierzyciela.

Wielu wierzycieli decyduje się także na umieszczenie w dokumencie wzmianek, które informują dłużnika o konsekwencjach braku uregulowania należności. Mowa tutaj o zamiarze skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, lub umieszczeniu dłużnika w rejestrze dłużników. Często stanowią one dodatkową motywację do spłaty zadłużenia.

Czy dłużnik musi odebrać wezwanie do zapłaty?

Niestety, wielu dłużników chcących uniknąć odpowiedzialności decyduje się na nieodbieranie wysłanych przez wierzycieli wezwań do zapłaty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie postępowanie w żaden sposób nie uchroni ich przed konsekwencjami związanymi z brakiem spłaty należności. Odebranie wezwania do zapłaty nie stanowi koniecznego warunku do tego, aby wierzyciel mógł podjąć kolejne kroki związane z egzekucją należności.

Czy warto wysyłać wezwania do zapłaty?

Przeprowadzone badania pokazały, że wysyłanie wezwań do zapłaty jest rozwiązaniem dość skutecznym. Samo stworzenie i wysłanie dokumentu nie jest kosztowne, a często pozwala uniknąć postępowania sądowego i nawiązać porozumienie z dłużnikiem. Niestety, zdarza się, że dłużnicy zwlekają z zapłatą swoich zobowiązań i żadne wezwania do zapłaty nie są w stanie tego zmienić. Wielu ludzi liczy na to, że ich sprawa ulegnie przedawnieniu bądź też zostanie oddalona w sądzie.

W jaki sposób może być wysłane wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty w dzisiejszych czasach na najczęściej wysyłane jest za pośrednictwem poczty tradycyjnej – koniecznie listem poleconym. Potwierdzenie odbioru stanowi dowód na to, że dłużnik otrzymał wezwanie.

Wierzyciel może wysłać wezwanie do zapłaty również za pośrednictwem poczty elektronicznej – pozwalają mu na to zmiany w prawie wprowadzone w roku 2017. Wezwania do zapłaty coraz częściej wysyłane są także za pośrednictwem sms-ów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE