Reklama

Ile zarabia początkujący psycholog?

Opublikowano:
Autor:

Ile zarabia początkujący psycholog? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Psychologia jako nauka ukształtowała się w XIX wieku – to właśnie wtedy zaczęto stosować wiedzę empiryczną i podjęto pierwsze próby badania ludzkich procesów psychicznych. Od tamtego czasu dziedzina ta nieprzerwanie się rozwija, pomagając nam lepiej rozumieć mechanizmy kryjące się za ludzkimi motywacjami i działaniami. To nauka niezwykle interesująca, dlatego coraz więcej osób decyduje się pracować w zawodzie z nią związanym – dowiedz się więcej o tej profesji oraz zarobkach, których możesz oczekiwać na początku swej drogi zawodowej jako psycholog.

Jak zostać psychologiem?

Aby zostać psychologiem, niezbędne jest dostanie się na studia psychologiczne – to jednak nie wszystko! Niezwykle ważne jest, abyśmy dokładnie przemyśleli ścieżkę naszej kariery, co pozwoli nam na stworzenie odpowiedniej mieszanki wiedzy, umiejętności oraz innych cech, które są wymagane do rozpoczęcia pracy w wybranym zawodzie. Jeśli wszystko dokładnie zaplanujemy, będziemy mogli połączyć rozwój w wybranym kierunku wraz z podejmowaniem aktywności w celu ukończenia studiów.

Prawo do wykonywania zawodu psychologa zyskujemy z chwilą wpisania na regionalną listę psychologów – jakie wymagania trzeba w tym celu spełnić? Aby zostać psychologiem, należy:

·       ukończyć studia magisterskie na kierunku psychologia,

·       pozytywnie zaliczyć podyplomowy staż zawodowy pod nadzorem doświadczonego psychologa,

·       posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,

·       władać językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu psychologa.

Zawód psychologa – na czym on polega?

Można powiedzieć, że zawód psychologa skupia się na dwóch grupach działań – pierwszą stanowią kompetencje oraz działania diagnostyczne, natomiast druga wiąże się z udzielaniem pomocy psychologicznej. Psycholog to osoba zajmująca się poradnictwem i wykonująca testy psychologiczne. Może on wydawać zaświadczenia i orzeczenia psychologiczne.

Warto również wspomnieć o tym, że psychologia jest dziedziną nauki niezwykle szeroką. Z tego powodu możemy wyróżnić wiele jej działów, które mogą się od siebie w istotny sposób różnić – to m.in. psychologia kliniczna, sądowa, biznesu czy społeczna. W zależności od specjalizacji wybranej przez psychologa, może on posiadać odmienne obowiązki i spotykać się z innymi pacjentami.

Od czego zależą zarobki psychologa?

Wynagrodzenie psychologa jest bardzo zróżnicowane. Na zarobki wpływają:

·       doświadczenie,

·       wykształcenie,

·       specjalizacja,

·       miejscowość wykonywania praktyki,

·       miejsce zatrudnienia – szpital czy gabinet prywatny.

Warto pamiętać, że wysokość wynagrodzenia zależy od doświadczenia zawodowego i dodatkowego wykształcenia. Osoba tuż po studiach magisterskich może liczyć na niższe wynagrodzenie, aniżeli psycholog po ukończeniu kursów i szkoleń psychologicznych.

Kursy psychologiczne pozwalają zdobyć nową wiedzę i umiejętności – sprawdź ofertę spotkań dla studentów ostatnich lat psychologii oraz młodych psychologów na www.psychostart.pl.

Początkujący psycholog – ile zarabia?

Wraz z 1 lipca 2022 zaczęły obowiązywać nowe najniższe wynagrodzenia w ochronie zdrowia – nowelizacja mówi również o psychologach. Nowe wynagrodzenia psychologów na etacie to:

·       mgr psychologii bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł,

·       mgr psychologii ze specjalizacją: z 5 478 zł do 7 304 zł.

Zarobki psychologa różnią się w zależności od wielu czynników. Psycholog początkujący, czyli osoba posiadająca mniej niż 3 lata doświadczenia, może liczyć na mniejsze zarobki niż wieloletni specjaliści.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy