Sucha karma dla szczeniąt
Szczenięta znajdują się w fazie intensywnego wzrostu, jednak nie u wszystkich ras przebiega on równomiernie. Małe psy, takie jak na przykład yorki, rosną szybciej i dorosłość osiągają już w okolicach 9-10. miesiąca życia. Średniej wielkości psy stają się dorosłe w wieku 12 miesięcy, a psy duże, takie jak bernardyn czy dog niemiecki, osiągają dorosłość dopiero w wieku 18 miesięcy, a nawet później. Dobrze, aby sucha karma dla psa była dostosowana do rasy. Prawidłowo dobrane składniki odżywcze powinny stymulować wzrost i rozwój. Szczeniaki potrzebują białka zwierzęcego i tłuszczu, a także witamin i składników mineralnych.
Jaką karmę suchą podawać dorosłemu psu?
Kiedy należy zrezygnować z karmy dla szczeniąt na rzecz pożywienia dla psów dorosłych? To zależy od rasy. Jak już wiesz, zwierzęta osiągają dorosłość w różnym wieku, dlatego moment wprowadzenia karmy dla dorosłych psów warto omówić z weterynarzem. A czym się kierować, wybierając ją dla swojego pupila? Karma powinna być bogata w:
- białko pochodzenia zwierzęcego,
- tłuszcze dostarczające kwasów omega-3 i omega-6,
- witaminy A, D, E, B12,
- wapń,
- fosfor,
- cynk,
- miedź.
Wiele karm suchych dostarcza też węglowodanów, przy czym powinny pochodzić one z dobrych źródeł, takich jak ryż czy warzywa. Niewskazane, zwłaszcza dla psów z alergiami pokarmowymi, są produkty zbożowe.
Karma sucha dla psa seniora
Psy starzeją się w różnym tempie, a podobnie jak w przypadku osiągnięcia dorosłości, to, kiedy osiągną wiek starczy, zależy od rasy. Psy duże kwalifikujemy do grona seniorów już w wieku 6-8 lat, średnie - w wieku 8-9 lat, a małe - w wieku 9-12 lat. Seniorzy na ogół mają mniej energii, co sprawia, że są mniej aktywni. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zapadalności na niektóre choroby. Dlatego tak istotną rolę odgrywa odżywianie psów-seniorów. Czy można podawać im karmę suchą? Jeśli zwierzę nie ma problemów z gryzieniem (lub nie występują inne przeciwwskazania), jak najbardziej. Pamiętaj jednak o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ karma sucha zawiera znacznie mniej wody, niż mokra. Kupując karmę suchą, zwróć uwagę na zawartość witamin i składników odżywczych. Podstawą jest oczywiście pełnowartościowe, łatwo przyswajalne białko. Karma powinna też zawierać tłuszcze, ale w niewielkiej ilości. Z jednej strony są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, z drugiej strony ich nadmiar powoduje tycie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.