reklama
reklama

Jak wybrać bank? Kilka kwestii, które warto brać pod uwagę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wybrać bank? Kilka kwestii, które warto brać pod uwagę - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANECzym kierować się przy wyborze banku? Taki dylemat mają zarówno potencjalni klienci zainteresowani rachunkiem dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorcy. Oferty banków są zaś bardzo liczne. Instytucje takie przeznaczają potężne środki na reklamę i przekonują, że to ich propozycja jest bezkonkurencyjna. Czasem współpracują przy tym ze znanymi osobami i influencerami. Posiadanie własnej wiedzy w tym zakresie jest nieodzowne, bo pozwala na dokonanie weryfikacji. Co brać pod uwagę przy wyborze konta bankowego?
reklama

Wybór konta firmowego to zawsze dylemat. Pojawia się on zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i w sytuacji firm. Bogata oferta różnych banków wcale nie jest łatwa do weryfikacji. Warto korzystać z zaufanych rankingów (więcej dowiesz się na https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-firmowych/). Niezbędna jest też pewna porcja własnej wiedzy, która sprawdzi się nawet w przypadku ofert najmocniej zamaskowanych dzięki dobrej reklamie. Co warto brać pod uwagę przy wyborze banku? Podpowiadamy.

Wybór pierwszego rachunku lub przeniesienie konta

Nad porównywaniem ofert poszczególnych banków najczęściej łamiemy sobie głowę w dwóch przypadkach. Jednym z nich jest założenie pierwszego konta w banku. Tutaj sytuacja jest specyficzna, bo poszczególne instytucje z reguły oferują specjalne konta dla młodych. W ich przypadku można liczyć na preferencyjne warunki przed ukończeniem określonego wieku. Drugą sytuacją jest najczęściej poszukiwanie nowego konta wtedy, gdy dotychczasowe już nas nie satysfakcjonuje lub potrzebujemy otworzyć nowe np. w związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Tutaj każdy bank oferuje nieco inne możliwości.

Wiesz jakie banki działają w Polsce? Sprawdź.

reklama

Darmowe konta bankowe. Na co uważać?

Czy istnieją darmowe konta bankowe? Część banków oferuje takie opcje w zakresie kont osobistych. W przypadku rachunków przeznaczonych dla firm jest to o wiele bardziej dyskusyjne. W każdej z sytuacji trzeba jednak zwracać uwagę na to, że najpewniej jest to oferta udzielana kosztem tego, że płatne są jakieś usługi powiązane. Niekiedy okazuje się więc, że opcja z darmowym kontem wcale nie jest najbardziej opłacalna. 
Koszty związane z rachunkiem
Koszty związane z rachunkiem to jednak nie tylko opłata za jego prowadzenie. Warto również w szczególności brać pod uwagę:
    • Opłatę za kartę płatniczą i jej wymianę. Zdarza się, że wynosi ona 0 zł pod warunkiem, że spełni się określone kryterium (np. dokona określonej liczby transakcji miesięcznie lub będą one opiewały na daną sumę). Może się więc okazać, że przy odpowiedniej aktywności jest to opcja darmowa.
    • Opłaty za wykonywane przelewy. Często zdarza się, że przelewy internetowe są darmowe. Nieco gorzej prezentuje się kwestia ich dokonywania drogą telefoniczną lub w oddziale. Tu należy skontrolować wysokości opłat.
    • Możliwość korzystania z darmowych bankomatów. Zwykle nie płaci się za skorzystanie z bankomatu danego banku. Wiadomo jednak, że im większe są w tym zakresie możliwości, tym lepiej. Warto więc szukać tych instytucji, które pozwalają na darmowe korzystanie z wszystkich urządzeń lub choćby sieci partnerskich.
    • Wysokość prowizji za korzystanie z innych bankomatów. Najczęściej wyrażana jest procentem od wypłacanej sumy.

reklama

Funkcjonalności konta

Wiadomo także, że wybór konta powinien być podyktowany funkcjonalnością danej oferty. Jednym z kryteriów będzie więc to, czy oddziały i bankomaty należące do danej instytucji są liczne. To bardzo istotne wtedy, gdy chce się coś załatwić lub za darmo wypłacić daną sumę pieniędzy. Poza tym warto zwracać uwagę na:
    • Klarowność zaproponowanych warunków. Im bardziej zawiła i zniuansowana jest oferta, tym większe prawdopodobieństwo tego, że kryje się w niej coś nieoczekiwanego i niekorzystnego dla klienta.
    • Standardy obsługi klienta. Warto zapoznać się choćby z opiniami o infolinii danej instytucji i o tym, czy można skutecznie załatwić za jej pośrednictwem ważne kwestie związane z obsługą konta.
    • Dodatkowe możliwości. Chodzi tu np. o specjalne oferty dla oszczędzających.
    • Dobrze funkcjonujący serwis transakcyjny. Powinien być bezpieczny, dawać duże możliwości i posiadać przejrzysty interfejs. Idealnym rozwiązaniem jest tu kompromis pomiędzy dużą liczbą funkcji a prostą nawigacją po nich
    • Nowoczesna aplikacja mobilna. Dzisiaj standardem jest to, że większość działań związanych z użytkowaniem konta bankowego odbywa się dzięki użyciu smartfona lub tabletu, nie zaś przy komputerze lub okienku w oddziale bankowym. Warto więc zapoznać się z opiniami dotyczącymi takich programów, które można znaleźć w Internecie.

reklama

Usługi dodatkowe i opłaty za nie

Na co jeszcze warto zwrócić przy okazji wyboru banku? Niewątpliwie istotne są opłaty za usługi dodatkowe. Często banki oferują dodatkowe opcje takie, jak choćby ubezpieczenia, różnego rodzaju plany finansowe czy programy inwestycyjne. Nie wszyscy chcą z nich korzystać, ale jeśli ktoś ma taką potrzebę, to powinien przed wyborem banku lepiej przyjrzeć się ofercie banku w tym zakresie. Dlaczego? Ponieważ wcale niekoniecznie są najbardziej opłacalne. Czasami banki starają się dzięki takimi dodatkowym ofertom lepiej zarobić.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama