Reklama

Laptopy, na które warto zwrócić uwagę. Jak wybrać idealny sprzęt?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Laptopy, na które warto zwrócić uwagę. Jak wybrać idealny sprzęt? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Funkcjonalne, lekkie i szybkie laptopy zdominowały zarówno świat biznesu, jak i domową przestrzeń wielu użytkowników. Sprawdzają się nie tylko do podstawowych aktywności, jak przeglądanie zawartości internetu czy oglądanie seriali, ale również do wykonywania skomplikowanych zadań - obróbki graficznej czy montowania filmów. Ich powszechna dostępność i szeroka oferta sprawia, że nie każdy potrafi wybrać sprzęt idealny dla siebie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

1. Laptopy z mocnym procesorem i kartą graficzną
2. Karta graficzna a ekran w laptopie
3. Dysk i pamięci RAM
4. Podświetlana klawiatura i inne udogodnienia
Dobry laptop to taki, który spełnia wszystkie stawiane mu wymagania. Przed zakupem odpowiedniego sprzętu warto więc zastanowić się, do czego będzie on najczęściej wykorzystywany i pod tym kątem wybrać jego główne parametry techniczne i walory użytkowe.
Laptopy z mocnym procesorem i kartą graficzną
Niezależnie czy użytkownik poszukuje laptopa do użytku domowego, czy sprzętu do pracy w programach graficznych, powinien zwrócić uwagę na dwa główne podzespoły - procesor i kartę graficzną. Ten pierwszy nazywany jest mózgiem komputera i nie jest stwierdzenie przesadzone, ponieważ odpowiada on za wszystkie zachodzące we wnętrzu laptopa procesy. Dla typowego użytkownika dobrym rozwiązaniem będzie procesor Intel Core i5 lub procesor AMD Ryzen 5. Procesory te są porównywalne pod kątem szybkości działania i bez problemu obsłużą typowe procesy wykonywane przez przeciętnego użytkownika. Ci, którzy laptop będą wykorzystywać do bardziej wymagających prac, powinni zainwestować w sprzęt z procesorem nowszej generacji, z większa ilością rdzeni.
Z kolei karta graficzna odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu. Najlepsze laptopy z dedykowaną kartą graficzną obsługują wysoką rozdzielczość monitora, dzięki czemu użytkownik otrzymuje obraz wyraźny, z dokładnie widocznymi szczegółami. Karta graficzna jest bardzo istotna dla użytkowników, którzy poszukują laptopa gamingowego - wówczas ten podzespół jest jednym z najważniejszych w całym sprzęcie.
Karta graficzna a ekran w laptopie
Wybór odpowiedniej karty graficznej mocno wpływa również na ekran sprzętu. Nie ma sensu wybierania laptopa z bardzo wydajną kartą, jeśli tego wyboru nie uzupełni odpowiednia rozdzielczość ekranu oraz częstotliwość odświeżania obrazu. Rozdzielczość wpływa głównie na wrażenia wizualne, będzie więc istotna dla graczy, grafików lub osób, które spodziewają się bardzo dobrej jakości obrazu podczas oglądania filmów lub seriali. Z kolei duża częstotliwość odświeżania eliminuje efekt smużenia i zapewnia płynność obrazu, co również wpływa na efekty wizualne. O ile podczas codziennego przeglądania portali społecznościowych czy redagowania dokumentów w edytorach tekstu nie ma to większego znaczenia, tak przy rozrywce, np. oglądaniu filmów czy graniu, jest to element kluczowy. Wybierając laptop, warto też zwrócić uwagę na przekątną ekranu oraz rodzaj matrycy. Matowa matryca nie odbija światła, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy korzystają z laptopa w mocno nasłonecznionych miejscach. Z kolei matryca IPS, błyszcząca, pozwala uzyskać lepszą jakość obrazu, jednak może okazać się problematyczna w użytkowaniu, jeżeli bezpośrednio na laptop padają promienie słońca lub sztuczne światło.
Dysk i pamięci RAM
Ważnym elementem laptopa jest dysk twardy, na którym zapisywane są gromadzone dane, w tym system operacyjny. Popularne dotąd dyski talerzowe HDD są coraz częściej zastępowane wydajniejszymi i wytrzymalszymi jednostkami SSD. Dysk SSD cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co w przypadku laptopa, który będzie często przenoszony, ma niebagatelne znaczenie. Jeżeli laptop jest wyposażony w pojemny dysk SSD, karta graficzna to jednostka z górnej półki, podobnie jak procesor, to można spodziewać się płynnej pracy wybranego sprzętu.
Do kompletu potrzebne są jednak jeszcze pamięci RAM, szczególnie wtedy, kiedy użytkownik planuje wykonywanie wielu skomplikowanych operacji jednocześnie. Kości pamięci odpowiadają za bieżące przeprowadzane wszystkich procesów w laptopie i współpracują bezpośrednio z procesorem, dlatego jeśli użytkownik chce jednocześnie słuchać muzyki, przeglądać zawartość Facebooka i montować film, powinien zainwestować w sprzęt z dużą pojemnością pamięci RAM.
Podświetlana klawiatura i inne udogodnienia
Za najlepsze laptopy uznawane są te, które oprócz dobrych parametrów technicznych, mają również wiele funkcji dodatkowych, ułatwiających użytkowanie lub zapewniających bezpieczeństwo. Jedną z nich jest  łatwy w użytkowaniu, intuicyjny, a przy tym bezpieczny system operacyjny Windows 10 Home, uznawany za najpopularniejszy system instalowany obecnie na komputerach osobistych. Za przydatny uznaje się również ekran dotykowy, dzięki któremu można obsługiwać laptop jak tablet, a także czytnik linii papilarnych, zwiększający bezpieczeństwo laptopa, utrudniający dostanie się do jego zawartości osobom niepożądanym oraz ułatwiający szybkie zalogowanie się właścicielowi sprzętu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE