Co najbardziej zagraża naszym lokalom mieszkalnym?
Pożary, włamania? Istotnie, zagrożenie tymi drugimi od 2017 roku znacząco rośnie, nadal jednak główną przyczyną szkód są zalania. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by zdać sobie sprawę, jak łatwo może do nich dojść, a także jaki może być ich wymiar. Gdy woda dostanie się pod wylewkę, a na ścianach przy podłodze odejdzie tynk, nie będzie to szybka i tania renowacja.
Jeśli straty dotyczyć będą jedynie naszego lokum, nie jesteśmy jeszcze w najgorzej sytuacji. Remont może przecież chwilę poczekać. Jednak czy powiemy to samo sąsiadowi z dołu? Albo czy zaproponujemy mu zastosowanie tańszego pokrycia podłogi i innych wykończeń? A jeśli ucierpi drogi sprzęt elektroniczny? A może pod nami nie znajduje się lokal mieszkalny, ale ktoś prowadzi działalność i znajduje się tam kosztownych asortyment?
Być może poszkodowany jest ubezpieczony, ale naszej sytuacji to nie zmienia. Udokumentuje straty, wykona remont, zbierając wszystkie faktury i zgłosi się do swojego towarzystwa. A ono do nas po regres. Ubezpieczenie mieszkania rozszerzone o OC zdejmuje z nas takie troski.
Oczywiście nie zawsze to my musimy być winni. Zasadniczo pionowe przewody - o ile ich sami nie uszkodzimy np. przy remoncie - są zmartwieniem zarządcy. Tutaj jednak także pomocna może być polisa obejmująca koszty poszukiwania przyczyn zalania.
Czy chcemy zamykać nasze dzieci w mieszkaniu?
Niemal każdy ma we własnej pamięci wspomnienia o wyczynach z dzieciństwa, których może niekoniecznie żałuje, ale własnym pociechom wolałby takich pomysłów nie podpowiadać. To bez znaczenia - żywiołowość w poznawaniu otaczającego je świata, tak czy inaczej pozwoli każdemu normalnie rozwijającemu się dziecku wpaść na własne. Niektóre doczekają się realizacji. Niektóre szyby - bądź inne łatwe do uszkodzenia przedmioty - tego nie wytrzymają. Tu także polisa mieszkaniowa z rozszerzeniem OC w życiu prywatnym ochroni nasz budżet przed nagłym wydatkiem.
Pies - nawet nienależący do agresywnych - także może być źródłem kłopotów, jeśli z jakichś przyczyn poszarpie komuś odzież czy doprowadzi do obrażeń. Możemy je też sobie sprowadzić na głowę i my sami przez zwykłą nieuwagę. Okoliczności, w których trzeba będzie zmierzyć się z problemem wyrządzonych innym osobom szkód można wymieniać długo.
Kupujemy ubezpieczenie mieszkania z rozszerzeniem OC
Możliwość dołączenia do ryzyk obejmowanych przez polisę mieszkaniową OC w życiu prywatnym jest dziś spotykana bardzo szeroko i wiele takich propozycji znajdziemy bez trudu. Tak jak w przypadku każdego innego dobrowolnego ubezpieczenia, należy jednak takiego zakupu dokonywać z rozwagą - są to produkty różniące się między sobą zakresami. Powszechne są przy tym wyłączenia ograniczające nadużycia (nie pokryjemy szkód wyrządzonych bliskim), czy np. dotyczące wolno działających czynników długotrwałych, którym można było zapobiec (wilgoć, ścieki, zagrzybienie, wibracje itp.). Ubezpieczenie mieszkaniowe nie ma też zastosowania dla szkód związanych z działalnością gospodarczą. Z drugiej jednak strony, w niektórych ofertach istnieje możliwość dobrania rozszerzeń o ryzyka normalnie będące przedmiotem wyłączeń - np. szkody wyrządzone przez psy ras uznanych za agresywne.
Jak zawsze więc należy ochronę ubezpieczeniową dostosować do własnych potrzeb, uprzednio wnikliwie je analizując i ustalając konieczne elementy, a w dalszej kolejności dokonując przeglądu rynku. To samo dotyczy bazowego ubezpieczenia mieszkania czy domu, o czym więcej można przeczytać na stronie ubezpieczamymieszkania.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.