Jak szybko rosną rzęsy i od czego to zależy?
Rzęsy są rodzajem włosów i podobnie ja te na innych partiach ciała rosną przez określony czas, po czym wypadają i zostają zastąpione przez nowe. Ma to związek z naturalnymi fazami wzrostu, które w przypadku rzęs wyglądają następująco:
• Anagen – to faz czynna, w trakcie które mieszek włosowy jest ściśle połączony z wytwarzaną łodygą włosa, do której dostarcza witaminy i minerały. Etap ten zwykle trwa ok. 30–45 dni i kończy się wytworzeniem rzęsy o długości 8–12 mm. Dla porównania, faza czynnego wzrostu w przypadku skóry głowy trwa nawet kilka lat. Właśnie dlatego rzęsy nie są tak długie, jak włosy na głowie, natomiast dłuższe w porównaniu np. do brwi, gdzie anagen trwa jeszcze krócej.
• Katagen – jest to faza spoczynku (obumierania), w trakcie której rzęsy już nie rosną (nie otrzymują składników odżywczych), ale wciąż pozostają w skórze powiek. Okres ten zwykle trwa ok. 2–3 tygodnie.
• Telogen – ta faza kończy życie włosa. Jednocześnie w tym samym okresie mieszek włosowy przygotowuje się do wytworzenia kolejnej rzęsy, co może trwać ok. 3 miesiące.
Na powiekach górnych mamy szacunkowo ok. 100–150 rzęs, a na dolnych o połowę mniej. Naturalne jest, że każdego dnia tracimy ok. 2–3 włoski, ponieważ poszczególne fazy przebiegają inaczej dla każdego włoska. Cykl taki jest sprawą genetyczną. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą osłabiać mieszki – wydłużać fazę telogenu i skracać anagenu, co jest niekorzystne, jeśli zależy nam na szybkim wzroście długich rzęs. Niekorzystnie działają m.in.:
• niedobory witamin i minerałów,
• zaburzenia hormonalne,
• niewłaściwa pielęgnacja,
• obciążenie rzęs, np. częstym stosowaniem sztucznych kępek i klejów.
Systematyczne stosowanie serum wzmacniającego rzęsy
Podobnie, jak stosujemy różnego rodzaju odżywki do włosów i wcierki do skóry głowy, tak i w przypadku rzęs warto stosować kosmetyki stymulujące ich wzrost. W tym przypadku, ponieważ rzęsy znajdują się bardzo blisko wrażliwej gałki ocznej, szczególnie istotne jest wybranie serum do rzęs zawierającego naturalne, łagodne składniki.
Substancje odżywiające włoski i skórę powiek znajdują się m.in. w roślinnych ekstraktach. Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu odrastania rzęs, wybieraj odżywki zawierające peptydy. Ich działanie polega m.in. na poprawie mikrokrążenia, co pozwala na wzmocnienie mieszków włosowych i wydłużenie fazy anagenu. Dzięki temu rzęsy będą rosły dłużej, a także staną się grubsze i gęściejsze.
Każdy włos pokryty jest łuskami, które zapobiegają utracie wilgoci i chronią łodygę przed wnikaniem zanieczyszczeń. Składniki dobrego serum do rzęs powinny więc także pielęgnować powierzchnię włosów, zapewniać im ochronę i intensywne nawilżenie. Właściwości takie wykazują m.in. kwas hialuronowy i alantoina. Substancje takie nie tylko dbają o rzęsy, ale też wydobywają z nich naturalny blask.
Przyspieszanie wzrostu rzęs za pomocą zdrowej diety i właściwej pielęgnacji
Aby rzęsy szybko odrastały oraz były grube i mocne, w diecie nie może zabraknąć składników potrzebnych do zachowania zdrowej skóry i jej przydatków, którymi są także włoski. Warto więc zadbać o jadłospis zawierający produkty bogate w składniki, takie jak:
• białko – jest podstawowym składnikiem budulcowym keratyny, z której składają się włosy;
• witaminy: A, E, C, B7 (biotyna), B3 (niacyna);
• minerały: cynk, żelazo, jod.
Rzęsy ulegają osłabieniu i wolniej odrastają również, jeśli na co dzień je podrażniamy. Warto więc zapamiętać kilka podstawowych zasad, takich jak:
• zwracaj uwagę na jakość stosowanych cieni do powiek i tuszów do rzęs;
• stawiaj na łagodne preparaty do mycia, odpowiednie do delikatnej skóry wokół oczu;
• wykonując demakijaż, nasącz wacik i przyłóż go delikatnie do powieki na kilka sekund – nie pocieraj oczu!
• staraj się unikać dotykania oczu brudnymi dłońmi;
• serum do rzęs aplikuj wzdłuż ich górnej linii, najlepiej na noc, na dokładnie oczyszczoną skórę.
Komentarze (0)