Jak wygląda zainteresowanie programem refundacji in vitro?
Refundacja in vitro cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem od samego początku jej działania, tj. 1 czerwca 2024 r.
Program realizowany jest w wybranych ośrodkach specjalizujących się w leczeniu niepłodności, jak Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie.
Tak szeroka dostępność klinik wspomaganego rozrodu ułatwia dostęp do in vitro parom za każdego zakątka Polski. Dzięki temu, do uczestnictwa w programie zgłaszają się zarówno mieszkańcy dużych miast, jak też mniejszych miejscowości, a nawet wsi. Zainteresowanie programem jest naprawdę duże, ale kolejny sukces można przypisać skuteczności leczenia.
We wszystkich Klinikach Bocian realizujących rządowy program refundacji in vitro potwierdzono już ponad 1800 ciąż (od momentu jego uruchomienia do końca ubiegłego roku).
Urodziło się również pierwsze dziecko parze, która przystąpiła do programu w jednej z Klinik Bocian. To pokazuje, że program bez wątpienia jest realnym wsparciem dla par z całego kraju. Warto też podkreślić, że to nie koniec sukcesu. Kolejni pacjenci przygotowują się do zabiegu, są w trakcie kwalifikacji lub zapisów na pierwsze wizyty.
Chętne osoby nadal mogą zgłosić chęć uczestnictwa w programie, wystarczy spełniać kilka kryteriów i skontaktować z wybraną placówką, realizującą program.
Kto kwalifikuje się do refundacji in vitro? Do refundacji in vitro kwalifikują się pary pozostające w związku małżeńskim lub wspólnym pożyciu.
Finansowanie tej procedury jest możliwe u par, które przez okres minimum 12-miesięcy bezskutecznie leczyły się z powodu niepłodności lub posiadają diagnozę niepłodności bezwzględnej. Jeśli partnerzy zmagają się z takim problemem muszą mieścić się w odpowiednim przedziale wiekowym, wyznaczonym przez Ministerstwo Zdrowia.
Górna granica wieku w przypadku kobiet wynosi 42 lata przy in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi, bądź dawstwem nasienia lub 45 lat przy in vitro z dawstwem oocytów, bądź zarodków. W przypadku mężczyzn, chcących przystąpić do programu – ich wiek nie może przekraczać 55. roku życia, bez względu na to, jaki rodzaj działań zostanie podjęty.
Ważnym wymogiem jest także posiadanie ważnego ubezpieczenia w ramach powszechnego systemu zdrowotnego. Refundacja in vitro – co obejmuje?
Rządowy program refundacji in vitro zakłada finansowanie całej procedury z budżetu państwa. Dokładniej, refundacja umożliwia przeprowadzenienawet do sześciu indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu u jednej pary. W ramach tego limitu para może skorzystać z finansowania:do 6 cykli z dawstwem zarodków,do 4 cykli z wykorzystaniem własnych komórek jajowych lub nasienia dawcy,do 2 cykli z dawstwem oocytów. Ze wsparcia w ramach tego programu mogą skorzystać również pacjenci onkologiczni, chcący zabezpieczyć swoją płodność na przyszłość.
Bezpłatne in vitro – jak skorzystać?
Pary zainteresowane udziałem w rządowym programie refundacji in vitromogą skontaktować się z wybranym ośrodkiem realizującym program, jak na przykład Klinika Bocian w Lublinie.
Placówka mieści się przy ul. Relaksowej 26. Osoby zainteresowane programem refundacji w tej klinice – mogą zadzwonić pod numer tel. +48 81 475 76 80lub odwiedzić ją osobiście.
Komentarze (0)