reklama
reklama

Sposoby na lepsze zarządzanie czasem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sposoby na lepsze zarządzanie czasem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Jak w pracy lub w szkole czy na uczelni oraz w życiu codziennym lepiej zarządzać swoim czasem? Sprawdźmy, jak wydłużyć dobę!
reklama

Hierarchia zadań

Zgodnie z matrycą Eisenhowera zadania dzielimy na ważne i pilne, ważne i niepilne, nieważne i pilne oraz nieważne i niepilne. Pomyślmy o naszym dniu pracy i podzielmy go na takie cztery ćwiartki. Następnie odpowiedzmy sobie szczerze na pytania, którym z tych zadań przypisalibyśmy kategorie I, II, III lub IV.

To, co pilne i ważne, nie powinniśmy odkładać na później. Najlepiej uporać się z tym szybko, a jeśli nie potrafimy zająć się tym sami, skorzystajmy z pomocy. Oddelegujmy zadania komuś innemu, a na przyszłość pamiętajmy, by nie brać wszystkich na swoje barki, jeśli cały czas żyjemy tylko tym: pracą i obowiązkami.

To, co ważne i niepilne daje nam zazwyczaj najwięcej satysfakcji. Tu mieszczą się sprawy związane z naszym życiem osobistym, relacjami, pasjami i rozwojem. Jeśli chcemy spełniać zadania z tej ćwiartki, pozbądźmy się z życia to, co kradnie nam czas, a nie jest ani ważne ani pilne.

To, co nieważne, ale jednocześnie nadajemy temu wartość rzeczy pilnej, budzi w nas poczucie frustracji i winy. Podobnie jak w przypadku pierwszej ćwiartki tutaj też przyda się asertywność. Być może jest tak, że obowiązki z tej ćwiartki służą nam do usprawiedliwia się przed robieniem rzeczy ważnych, ale trudnych, dlatego nakładamy na siebie multum obowiązków, aby przed nimi uciec.

To, co ani nie jest pilne, ani nie jest ważne, najczęściej okazuje się zwykłą zachcianką. Zbyt długie koncentrowanie się na zadaniach z tej ćwiartki może prowadzić do uzależnień (od gier, od internetu).

Przypatrując się naszej matrycy, zyskamy większą świadomość, co jest dla nas naprawdę ważne, co jest tylko iluzją, a co jest przykrym obowiązkiem, nad którym nie potrafimy zapanować, bo wciąż brakuje nam takich podstawowych umiejętności jak samodyscyplina czy asertywność.

Eliminacja złodziei czasu

Złodzieje tudzież pożeracze czasu nie są niczym innym jak czynnikami wytrącającymi nas z równowagi, zabierającymi nasz cenny czas, rozleniwiającymi nas i uzależniającymi.
Przykładami złodziei czasu są internet, telewizja, telefon czy gry. Nie dość, że zabierają czas, to jeszcze energię oraz szare komórki. Zwłaszcza portale społecznościowe projektowane są w taki sposób, abyśmy zostali i przewijali naszą tablicę w nieskończoność. Przebodźcowanie informacjami nie powstaje bez wpływu na nasze zdrowie psychiczne oraz na sen. Osoby siedzące przed ekranami do późnych godzin nocnych zmagają się z problemami ze snem, a w efekcie muszą dłuższej odsypiać i tracą czas.
Innym rodzajem złodziei czasu są kolejki. Bezproduktywne stanie w korkach czy w kolejkach w sklepach. Co robimy, kiedy musimy długo stać i czekać? Sięgamy po telefon i jeszcze bardziej się uzależniamy. Na szczęście istnieje coraz więcej rozwiązań pozwalających kontrolować czas spędzony w sklepach, a są to zakupy spożywcze online, które można zrobić na przykład za pomocą aplikacji InPost Fresh. Jest to oszczędność czasu, jak i pieniędzy, dzięki licznym promocjom, z których można skorzystać. Aplikacja pozwala zrobić zakupy zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Warto zastanowić się nad taką alternatywą, jeśli wypowiadamy wojnę złodziejom czasu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama