Reklama

Reklama

Ubezpieczenia komunikacyjne motocykla – co warto wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Ubezpieczenia komunikacyjne motocykla – co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Motocykl jest z roku na rok coraz popularniejszym środkiem transportu. Wynika to z pewnością z faktu, że nasze ulice są zakorkowane i o wiele szybciej można poruszać się po nich przy pomocy jednośladu niż autem. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co istotne, jeśli chodzi o ubezpieczenia OC i AC motocykla. 

Reklama

Ile obowiązuje ubezpieczenie OC motocykla?
Jeśli chodzi o okres, na jaki jest podpisywana umowa, to nie ma tutaj żadnej różnicy niż w przypadku polisy na samochód. Rodzaj pojazdu nie jest istotny w kontekście czasu trwania polisy. Umowy są podpisywane za 12 miesięcy nawet wtedy, gdy realnie z motocykla korzystasz tylko od wiosny do jesieni. W zimę nie możesz też czasowo wyrejestrować pojazdu, by za niego nie płacić.

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe?
Niezależnie od pojazdu brak ważnej polisy skutkuje nałożeniem na kierowcę kary finansowej, której wysokość jest ustalana na podstawie minimalnej płacy oraz okresu, w jakim motocykl nie był objęty ochroną. W roku 2021 stawki przedstawiają się w następujący sposób:
    • do 3 dni – 190 zł,
    • od 4 do 14 dni – 470 zł,
    • powyżej 930 zł.
Jeśli nie wykupisz ubezpieczenia i spowodujesz wypadek, konsekwencje będą o wiele poważniejsze. W takiej sytuacji UFG wypłaci należne odszkodowania uczestnikom zdarzenia, ale od razu po tym zwróci się do Ciebie o zwrot poniesionych kosztów, które mogą wynosić tysiące złotych. Lepiej więc zainwestować w wielokrotnie tańszą polisę OC.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC motocykla?
Każdy wniosek jest analizowany osobno. Specjalny algorytm sprawdza indywidualne parametry kierowcy, żeby ocenić ryzyko, jakie wiąże się z ubezpieczeniem. Najważniejsze elementy, które wpływają na wysokość składki to przede wszystkim: wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, doświadczenie, historia ubezpieczeń, marka i model motocykla, pojemność silnika oraz rok produkcji pojazdu.

Zniżki na motocykl zabytkowy – komu się należą?
Niektóre ubezpieczalnie oferują właścicielom zabytkowych pojazdów bardzo atrakcyjne rabaty. Osoba ubiegająca się o polisę musi być jednak członkiem PZM (Polskiego Związku Motorowego), a pojazd powinien spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:
    1. być uznanym za zabytkowy w świetle przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o wpisanie do wojewódzkiej ewidencji zabytków i inwentarza muzealiów;
    2. mieć co najmniej 25 lat i być uznanym przez rzeczoznawcę za pojazd o unikatowej wartości dla historii motoryzacji.

AC motocykla – nie jest tak łatwo
W przypadku autocasco sytuacja nie jest już tak kolorowa, jak z OC. Ubezpieczyciele niezbyt chętnie obejmują ochroną tego typu pojazdy, a jeśli już mają to w swojej ofercie, to proponują zaporowe ceny. Głównym powodem jest skala uszkodzeń podczas zdarzeń drogowych. Nie ma mowy o zadrapaniu lub wgnieceniu karoserii. Zazwyczaj motocykle doznają poważnych usterek, a to w kontekście ubezpieczenia po prostu nie się nie opłaca. Nie oznacza to oczywiście, że nie znajdziesz na rynku polisy, która spełni Twoje oczekiwania. Musisz się jednak nastawić na nieco dłuższe poszukiwania.

Gdzie kupować ubezpieczenia komunikacyjne motocykla?
Rodzaj pojazdu nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia. Od dłuższego czasu jedynym sensownym miejscem na zakup polisy jest Internet. W sieci znajdziesz kalkulatory oraz porównywarki, które na podstawie kilku informacji, stworzą listę najlepszych ofert w atrakcyjnych cenach. Pamiętaj jednak o przeczytaniu OWU (Ogólnych Warunków Umowy) przed podpisaniem umowy. W dokumencie znajdziesz najważniejsze informacje o polisie oraz ewentualne wyłączenia od odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel będzie mógł odmówić Ci pomocy i nie wypłacić odszkodowania. Sprawdź temat ubezpieczenia OC motocykla na najtaniejuagenta.pl

Podsumowanie
Objęcie ubezpieczenie komunikacyjnym motocykla nie jest niczym wybitnie trudnym i nie różni się od tego, z czym masz do czynienia w przypadku samochodu. Miej jednak na uwadze, że przy polisie AC będą potrzebne poszukiwania zakrojone na szerszą skalę i dogłębna analiza każdej oferty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE