Wspólne rozliczanie podatku dochodowego z małżonkiem dla podatników opodatkowanych podatkiem liniowym – stan sprzed Polskiego Ładu
Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą i zadeklarowali wybór opodatkowania podatkiem liniowym, nie mogli rozliczyć się wspólnie z małżonkiem (zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ograniczenie to obowiązywało również w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Nawet jeśli podatnik zdecydował się na zawieszenie działalności i w danym roku podatkowym nie uzyskał z jej tytułu żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu, wciąż nie był uprawniony do wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Taki stan rzeczy wynikał z faktu, że wyboru formy opodatkowania dokonuje się w ściśle określonym terminie, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik uzyskał pierwszy przychód z tytułu działalności gospodarczej. Ustawodawca nie przewidział przy tym możliwości zmiany decyzji odnośnie formy opodatkowania w trakcie trwania roku podatkowego.
Zawieszenie działalności gospodarczej a likwidacja działalności gospodarczej – różnica w kwestii rozliczeń podatkowych
Zawieszenie działalności gospodarczej ma dla podatnika inne skutki niż jego likwidacja. Zgłoszenie organowi podatkowemu zawieszenia działalności gospodarczej oznacza okresowe zaprzestanie wykonywania czynności w jej ramach, nie rodzi natomiast skutków podatkowych i nie ma wpływu na wybór formy opodatkowania. Podatnik korzystający z opodatkowania według stawki liniowej, który decyduje się na zmianę formy opodatkowania, musi dokonać prawnie skutecznej rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym w sposób przewidziany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 9a ust. 2b u. p. d. o. f.).
Podatek liniowy a wspólne rozliczenie z małżonkiem – co zmienił Polski Ład
Ustawa Polski Ład wprowadza zmianę w przepisach dotyczących wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Na jej mocy podatnik, który w 2021 r. był opodatkowany podatkiem liniowym może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem z dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, jeśli w roku tym:
• nie osiągnął przychodów z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym;
• nie poniósł kosztów uzyskania przychodów;
• nie był zobowiązany/uprawniony do powiększania/zmniejszania podstawy opodatkowania albo przychodów;
• nie był zobowiązany/uprawniony do dokonywania innego rodzaju odliczeń albo doliczeń.
Rozliczenia podatkowe – szybka i fachowa porada eksperta
Szczegółowe pytania dotyczące rozliczeń podatkowych warto omówić z profesjonalnym księgowym. Godny zaufania ekspert w dziedzinie finansów i rachunkowości jasno i klarownie objaśni wszelkie kwestie budzące wątpliwości. Wysokiej rangi specjaliści z biura rachunkowego EFEKTA zapraszają na konsultacje. Certyfikowani księgowi z bogatym doświadczeniem w usługach dla osób fizycznych i firm oferują wszechstronne doradztwo oraz kompleksowe wsparcie w sporządzaniu deklaracji podatkowych. Potrzebna pomoc w rozliczeniach podatku dochodowego? Biuro księgowe EFEKTA zaprasza na swoją stronę www. Sprawdź ofertę, zobacz cennik usług i wypełnij formularz kontaktowy, by prosto i szybko uzyskać profesjonalne wsparcie.
Zawieszenie działalności gospodarczej a wspólne rozliczenie z małżonkiem – co zmienił Polski Ład?
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: artykuł zewnętrzny
reklama
Przeczytaj również:
PROMOWANEPolski Ład wprowadził istotną zmianę w rozliczaniu podatku dochodowego dla osób opodatkowanych podatkiem liniowym. Czy podatnicy, którzy zadeklarowali wybór tej formy opodatkowania i zdecydowali się na zawieszenie działalności gospodarczej, mogą rozliczyć się za 2021 r. wspólnie z małżonkiem? Odpowiadamy!
reklama
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)