Reklama

Zmiany w ubezpieczeniach w 2022 roku

Opublikowano: pt, 7 sty 2022 10:26
Autor:

Zmiany w ubezpieczeniach w 2022 roku - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Ubezpieczenia komunikacyjne to temat, który interesuje wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Nie tylko, jeżeli chodzi o samochody osobowe, ale wszystkie inne, w tym nawet motocykle. Należy wiedzieć, że rok 2022 przyniesie sporo zmian na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Z czym muszą się liczyć wszystkie osoby, które będą chciały zakupić OC i AC w najbliższym czasie?

Zmiany w prawie
Zgodnie z przegłosowaną ustawą, od 1 stycznia 2022 ceny OC będą bezpośrednio powiązane z punktami karnymi, jakie będą na koncie danej osoby. Oczywiście, na najtańsze OC będą mogły liczyć osoby, które nie mają w ogóle tych punktów lub mają ich minimalnie. Dlaczego taka ustawa została znowelizowana? Po to, aby można było zachować większy poziom bezpieczeństwa na drogach.
Statystyki pokazują, że w obecnych czasach kierowcy nie dbają o bezpieczeństwo innych, szarżując, łamiąc przepisy odnośnie prędkości, itd. Takich przykładów jest naprawdę dużo. Nawet punkty karne na nikim nie robiły wrażenia. Może taka zmiana w prawie sprawi, że kierowcy będą dwa razy myśleć o tym, zanim mocniej przycisną gaz.
Od 1 stycznia 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzić historię kierowcy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To na podstawie zdobytych punktów karnych będą mogli ustalać wysokość składki. Za brak punktów będzie można liczyć na atrakcyjne zniżki. Uwaga! Co roku te dane będą aktualizowane. Jeżeli w ciągu roku sytuacja odnośnie punktów karnych się zmieni, przy zakupie OC nie będzie można już liczyć na cenową promocję.
Wysokie ceny w branży motoryzacyjnej
Chyba każdy wie czym jest inflacja. Najdotkliwiej można odczuć ją w branży spożywczej. Aczkolwiek, odnosi się ona również do branży motoryzacyjnej. Rosną ceny samochodów, a także poszczególnych części samochodów. Sumy ubezpieczeniowe z polis samochodowych nie pokrywają już kosztów usunięcia ewentualnych awarii. Co gorsza, jeżeli pojazd niezdolny był już do użytku, wartość wypłaconego odszkodowania była zdecydowanie zaniżona.
Wszystko przez rosnącą inflację. Tak, ona również ma wpływ na to, że ceny za Odpowiedzialność Cywilną i Autocasco będą zdecydowanie rosnąć w 2022 roku.
Płaca minimalna a wysokość kar za OC
Osoby, które do tej pory sumiennie pilnowały tego, aby mieć wykupioną polisę OC nie miały do czynienia z mandatami finansowymi, jakie zostałyby nałożone za brak ochrony ubezpieczeniowej. Nie wiedzą one więc o tym, że wysokość kar zależna była od płacy minimalnej. W 2022 roku płaca minimalna ponownie wzrośnie. Tym samym wysokość mandatów za brak OC także pójdzie do góry.
Jeżeli właściciel pojazdu mechanicznego nie będzie miał OC powyżej 14 dni będzie musiał zapłacić 2-krotność w przypadku do samochodów osobowych, a w przypadku samochodów ciężarowych będzie ona wynosić trzykrotność płacy minimalnej. W 2022 roku płaca minimalna wynosić będzie 3010zł.
Jak zlikwidować szkody?
Rok 2022 przyniesie również zmiany, jeżeli chodzi o likwidację szkody. Z roku na rok staje się to coraz łatwiejsze. Dlaczego? Aby móc zapewnić maksymalny komfort swoim klientom. Coraz większa liczba towarzystw ubezpieczeniowych oferuje specjalne aplikacje, jeżeli chodzi o zgłaszanie szkód.
W kolejnym roku coraz większa liczba ubezpieczycieli będzie z tego korzystała. Dzięki temu różne towarzystwa ubezpieczeniowe mają szansę na to, aby korzystną ofertą skusić do siebie swoich klientów.
Również większa liczba towarzystw ubezpieczeniowych rozważa udział w systemie BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Korzystne rozwiązanie, które umożliwia szybszą likwidację szkody przy pomocy własnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Statystyki pokazują, że coraz większa liczba klientów korzysta z tego rozwiązania. Jest to jeden z tych czynników, który jest w stanie przekonać do wykupienia polisy z danego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Co roku nadchodzą zmiany na rynku ubezpieczeniowym. Wszystko należy na bieżąco sprawdzać, aby wiedzieć, z czym trzeba się będzie liczyć w przypadku konieczności wykupu polisy OC i AC.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE