Wymagania techniczne – jaki projekt domu wybrać?
Aby myśleć o adaptacji poddasza na cele mieszkalne należy wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni projekt domu. Nie urządzimy przestrzeni mieszkalnej pod dachem, jeśli nasz projekt domu będzie przewidywał lekki strop drewniany. Nie udźwignie on ciężaru mebli i ewentualnych sprzętów AGD, którymi wyposażylibyśmy poddasze. Jeśli myślimy przyszłościowej aranżacji poddasza warto wybrać projekt domu z solidnym stropem, najlepiej lanym, żelbetowym. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość bezpiecznego zagospodarowania przestrzeni dostępnej pod dachem.
Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest konstrukcja dachu. Projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym o wiele bardziej nadają się do adaptacji poddasza. Drugą kwestią jest wybór kąta nachylenia dachu. Im większy kąt, tym więcej miejsca na poddaszu. Przy domach z kątem nachylenia 30 stopni jesteśmy w stanie zaaranżować poddasze bez konieczności podnoszenia ścianki kolankowej.
Jakie prace musimy wykonać, by adaptacja poddasza dała zamierzony efekt?
Aby zamieszkać na poddaszu parterowego domu należy go odpowiednio przystosować. Przeróbki dotkną zarówno dachu, jak i tej części parteru,w której poprowadzimy schody na poddasze. Co musimy zmienić w naszym domu, by poddasze dało się zamieszkać? Czeka nas kilka niezbędnych zmian.
- Schody – Podstawową sprawą jest zaprojektowanie schodów na poddasze. Jeśli nie ma ich w gotowym projekcie, musimy przemyśleć ich lokalizację. Projekty domów parterowych posiadają w standardzie strychowy właz, ale to za mało by móc wygodnie korzystać z poddasza. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż lekkich, drewnianych schodów, które nie będą zabierać wiele cennego miejsca. Gotowe zestawy schodów, np. schody kręcone, można nabyć w popularnych marketach budowlanych. Wybór miejsca lokalizacji schodów jest również istotny. W stylowy sposób można wkomponować je w otwartą przestrzeń salonu, lub dyskretnie ukryć w jednym z pomieszczeń, które będziemy musieli poświecić w tym celu.
- Doświetlenie poddasza – żeby komfortowo zamieszkiwać zaadaptowane poddasze musimy doświetlić przestrzeń. Możemy to wykonać za pomocą połaciowych okien, lub, jeśli wybraliśmy projekt z dachem dwuspadowym, poprzez wykonanie okien w ścianach szczytowych.
- Podniesienie ścianki kolankowej, nadbudowa piętra – jeśli projekt domu posiada lany żelbetowy strop, lub inny systemowy, który jest w stanie przenosić duże obciążenia możemy wykonać nadbudowę piętra. Jeśli nasz dach opiera się na murłatach połączonych ze stropem można podnieść cały dach, bez konieczności jego demontażu. Taki zabieg jest co prawda skomplikowany (wykorzystanie dźwigu, lub siłowników hydraulicznych), lecz przy odpowiednim projekcie nadbudowy można go wykonać nawet bez konieczności zdejmowania pokrycia dachowego.
- Rozprowadzenie instalacji i budowa ścian wewnętrznych – gdy już dostaniemy się na poddasze schodami, mamy odpowiednio dużo miejsca i właściwe doświetlenie, możemy pomyśleć o podziale uzyskanej przestrzeni. W tym celu musimy wybudować ścianki działowe i rozprowadzić media. Jeśli nie przewidujemy na poddaszu łazienki sprawa będzie prosta, bo prowadzimy jedynie ogrzewanie i prąd.