Aż 80 proc. Polaków deklaruje regularne spożycie kawy, a około 60 proc. pije ją codziennie. Ten trunek gości niemal w każdym domu, a ostatnio mocno uderza po kieszeni. Na całym świecie ceny mocno wystrzeliły.
Cena kawy wprawia w osłupienie. Nagły wzrost
Według danych nadesłanych przez "MondayNews" w maju 2025 roku cena kawy mielonej wzrosła aż o 25,1 proc. względem maja poprzedniego roku. Z kolei w przypadku kawy rozpuszczalnej cena podniosła się o 20,3 proc. Pod uwagę wzięto aż 2,9 tysiąca cen detalicznych tego produktu i niestety wniosek jest jeden - jest drogo. Dodatnia roczna dynamika cen kawy utrzymuje się od kwietnia 2024 roku.
- To w dużej mierze efekt problemów podażowych na rynku globalnym, głównie niekorzystnych warunków pogodowych w Ameryce Południowej i Azji. Pogorszyły one zbiory arabiki w Brazylii i robusty w Wietnamie. Dla przykładu ceny tego drugiego rodzaju kawy w I kwartale 2025 roku osiągnęły wieloletnie maksima z powodu ograniczonej podaży i również zwiększonego popytu w Azji. W efekcie mamy do czynienia z rosnącymi cenami surowca na giełdach – ocenia Piotr Biela z Grupy Blix. Umiarkowany wzrost produkcji kawy zanotowano w Brazylii i Wietnamie, jednak globalny bilans arabiki pozostaje ujemny. Deficyt ma pogłębić się do 8,5 miliona worków kawy, kiedy w sezonie 2024/25 wynosi 5,5 miliona worków. To będzie już piąty rok z rzędu z niedoborem sprzedaży.
Kawa będzie jeszcze droższa? Ekspert jest pewny
Marcin Luziński z Santander Banku Polska wskazuje, że niestety do wysokich cen trzeba przywyknąć. - Raczej należy przyzwyczajać się do droższej kawy. Przyczyny są różne, choć podstawową jest ocieplenie klimatu. Do tego rosyjska agresja na Ukrainę podbiła ceny nawozów, co zwiększyło koszty produkcji - stwierdził. Jednocześnie rośnie spożycie kawy na całym świecie poza Europą i Ameryką Północną. Nawet jeśli ceny spadną to tylko chwilowo, a długotrwale będą rosły.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.