Czym właściwie są adaptogeny?
Nazwa adaptogeny może wydawać się dość tajemnicza, jednak w rzeczywistości jest to określenie na grupę ziół, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Rośliny zawierające przeciwutleniacze pomagają przywrócić organizm do stanu równowagi, a do tego stanowią doskonałe wsparcie odporności. Ponieważ zioła zaliczane do grupy adaptogenów są bogatym źródłem antyoksydantów, to ich codzienne stosowanie przyczynia się do redukcji wolnych rodników – jeśli ich stężenie w organizmie jest zbyt wysokie, to mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym. Na szczęście regularne przyjmowanie adaptogenów stanowi skuteczny sposób na uchronienie się przed nadmiarem niebezpiecznych atomów.
Substancje o działaniu relaksującym
Adaptogeny zapobiegają powstawaniu stresu oksydacyjnego oraz wykazują działanie uspokajające. Dzięki nim organizm skuteczniej walczy z negatywnymi emocjami, które na dłuższą metę okazują się szkodliwe dla zdrowia. Adaptogeny zdobyły sławę za sprawą:
- właściwości antydepresyjnych,
- przenoszenia elementów chroniących neurony,
- zapobiegania przemęczenia się organizmu,
- stymulacji centralnego systemu nerwowego.
Naukowcy potwierdzają, że grupa ziół uznanych za adaptogeny szczególnie pomaga osobom cierpiącym na choroby sercowo-naczyniowe, schorzenia neurologiczne i problemy psychiczne. Warto pamiętać, że przyjmowanie suplementów diety z adaptogenami pozwala szybciej wrócić do zdrowia po przebytej infekcji – znajdziesz je na przykład w sklepie MyBionic: https://mybionic.pl/zywnosc/adaptogeny.
Adaptogeny, które warto włączyć do codziennej suplementacji
Jakie rośliny zaliczamy do grupy adaptogenów? W naturalnych terapiach wykorzystuje się bardzo wiele ziół, które stanowią wsparcie w leczeniu poważnych schorzeń. Do codziennej suplementacji można włączyć na przykład:
- ashwagandhę,
- ginko biloba,
- różaniec górski,
- żeń-szeń koreański,
- korzeń maca.
Jak przyjmować adaptogeny?
Nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących sposobu przyjmowania adaptogenów – w tej kwestii warto posłuchać doświadczonym naukowców. Zdaniem dr Leslie Korn z Harvard Medical School dobroczynne zioła najlepiej stosować nie dłużej niż przez 6 tygodni. Jeśli po tym czasie wciąż czujemy potrzebę zażywania adaptogenów, powinniśmy wybrać specyfik o innym składzie. Jeśli zauważymy, że nasz organizm powrócił do stanu równowagi, można bez obaw przerwać suplementację. Warto sprawdzić, jak działają adaptogeny i o której godzinie je spożywać. Substancje pobudzające lepiej przyjmować rano, a zioła uspokajające można stosować o dowolnej porze. Suplementy diety zawsze należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta.
Komentarze (0)