Reklama

Dowiedz się, co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie powypadkowe

Opublikowano:
Autor:

Dowiedz się, co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie powypadkowe - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdarza się, że końcowa kwota rekompensaty otrzymanej po wypadku samochodowym jest niższa, niż oczekiwałeś. Jeżeli słusznie podejrzewasz, że należy Ci się większa suma, masz prawo do ubiegania się o dopłatę. W tym celu trzeba złożyć odwołanie oraz – co najważniejsze – udowodnić, że wypłacona kwota jest nieadekwatna do poniesionych w zdarzeniu drogowym strat. Z poniższego poradnika dowiesz się, jakie kroki podjąć w takiej sytuacji.

Sprawdź, jak towarzystwa ubezpieczeniowe obniżają kwoty rekompensat

 

Należna suma odszkodowania jest wyliczana na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej. Wbrew pozorom nie jest to gwarancja uzyskania prawidłowej i zgodnej ze stanem rzeczywistym opinii. Często bowiem nawet eksperci nieprawidłowo określają poziom uszczerbku na zdrowiu: twierdzą, że jest on mniejszy, niż w rzeczywistości. Na tym jednak nie kończą się problemy wielu osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Odnotowano już pojedyncze przypadki, kiedy lekarze badający ich byli nieprzygotowani do wydawania orzeczeń: nie mieli koniecznych kwalifikacji albo nie wzięli pod uwagę wszystkich obrażeń. Do ich opinii chętnie przyłączają się ubezpieczyciele, którzy na podstawie nakreślonej diagnozy są zobowiązani do wypłacenia jedynie części oczekiwanej kwoty. 

 

Możesz ubiegać się o wyższe odszkodowanie. Zobacz, jak to zrobić

 

Jeżeli masz podejrzenia, że któryś z powyższych procederów miał miejsce także w Twoim przypadku, nie czekaj. Zgłoś się do specjalistów od odszkodowań, na przykład do Kancelarii AIF prowadzącej portal TuOdszkodowania. Profesjonaliści przeanalizują Twoją sytuację i zrobią wszystko, abyś otrzymał należną Ci kwotę odszkodowania. Jednym z popularnych i skutecznych rozwiązań jest wystosowanie do ubezpieczyciela wniosku o ponowne zwołanie komisji lekarskiej. Teraz jednak będą się na nią składać lekarze wyspecjalizowani w rozpoznawaniu i leczeniu dokładnie tego rodzaju obrażeń, jakich doznałeś Ty lub bliska Ci osoba. Dodatkowo możesz zażądać od ubezpieczyciela, by orzeczenie lekarskie wydane poprzednio zostało sprawdzone. Jeśli składasz odwołanie od decyzji, pamiętaj, by przygotować odpowiedni dokument – pomoże Ci w tym wykwalifikowany prawnik. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie zgodziło się na większą kwotę. Co wtedy?

 

Ubezpieczyciel ma 30 dni na zajęcie stanowiska w zgłoszonej przez Ciebie sprawie. Jeżeli ten termin mija, a Ty nie dostałeś odpowiedzi lub spotkałeś się z odmową, możesz zwrócić się o wsparcie do Rzecznika Finansów. Specjaliści ze wspomnianej już Kancelarii AIF pomogą Ci stworzyć pismo ze skargą, które powinno zawierać najważniejsze informacje, czyli numer szkody i dane ubezpieczyciela. Doradzą także, jak najlepiej opisać doznaną szkodę, zdarzenie drogowe oraz proces starania się o rekompensatę. Aby Rzecznik pozytywnie odniósł się do Twojej sprawy, konieczne będzie uzasadnienie, dlaczego powinieneś uzyskać wyższą kwotę odszkodowania i przedstawienie dowodów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE