Reklama

Reklama

Prawosławni mogą przystąpić do komunii św. w katolickiej świątyni. Co z chrztem i ślubem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe: pixabay.com.pl

Prawosławni mogą przystąpić do komunii św. w katolickiej świątyni. Co z chrztem i ślubem? - Zdjęcie główne

Katoliccy księża mogą udzielić niektórych posług religijnych ochrzczonym niekatolikom | foto Zdjęcie poglądowe: pixabay.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z coraz liczniejszą obecnością uchodźców na Lubelszczyźnie, Archidiecezja Lubelska udostępniła na swojej stronie „PRO MEMORIA KEP” - dokument dotyczy posług religijnych udzielanych wiernym niekatolickim. Warto prześledzić zasady, według których nasze Kościoły otwierają się na wiernych innych wyznań.

Reklama

Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie podkreśla, że wierni niekatoliccy mogą uczestniczyć w życiu sakramentalnym. Chodzi zwłaszcza o uchodźców wyznania prawosławnego, którzy przebywają na terenie parafii.

Może się zdarzyć, że będą oni zwracać się do katolickich księży z prośbą o posługę religijną. Co wtedy?

 

Modlitwa

Z dokumentu wynika, że „katolicy nie tylko mogą, ale wręcz powinni szukać okazji do modlitwy z innymi chrześcijanami”.

 

Posługa kapłańska

Katoliccy księża mogą udzielić niektórych posług religijnych ochrzczonym niekatolikom, zwłaszcza prawosławnym, pod warunkiem, że:

- nie mają oni dostępu do swojego kapłana i Kościoła,

- na wyraźną prośbe zainteresowanych.

Katolicki ksiądz może udzielić wiernemu innego wyznania sakramentów:

- pokuty

- Eucharystii,

- namaszczenia chorych,

- chrztu,

- małżeństwa (za zgodą zwierzchnika).

Warto tutaj podkreślić, że przyjęcie sakramentu czy innej posługi kapłańskiej z rąk księdza katolickiego nie powoduje zmiany wyznania i nie wolno księżom wykorzystywać takiej sytuacji do namowy do zmiany wyznania.

Przy udzielaniu sakramentów ksiądz ma obowiązek kierować się zasadami doktryny katolickiej, co w praktyce oznacza np., że nie wolno mu udzielić wiernemu niekatolickiemu sakramentu Komunii Świętej, jeśli wierny jest rozwiedziony i żyje w nowym związku, nawet jeśli w takim samym wypadku mógły ją przyjąć w swoim Kościele.

 

Dopuszczenie dziecka do (Pierwszej) Komunii Świętej

Można dopuścić dziecko prawosławne do Pierwszej Komunii Świętej, jeśli jest taka wola i dziecko uczestniczy w katolickiej katechezie szkolnej, ale trzeba pamiętać, że dla dziecka prawosławnego nie jest to przyjęcie Euchyrystii po raz pierwszy jak w przypadku dziecka wychowywanego w duchu katolickim. Prawosławne dziecko przyjmowało wcześniej Komunię Świętą podczas chrztu i bierzmowania. Będzie to w jego przypadku pierwsza spowiedź i uroczysta Komunia Święta.

 

Co w przypadku chrztu

Ksiądz katolicki może udzielić dziecku prawosławnego chrztu na prośbę rodziców, kiedy nie mają dostępu do swojego kapłana.

Warto zaznaczyć, że w takim przypadku, mimo że chrztu dziecku udzielono w kościele katlickim, nie włącza się go do Kościoła katolickiego. W księdze ochrzczonych kapłan odnotowuje, że dziecko należy do innego Kościoła, niemającego jedności z Kościołem katolickim.

Ciekawostką jest to, że w przypadku chrztu osoby powyżej czternastego roku życia należy przestrzegać przepisów dotyczących chrztu dorosłych, natomiast w przypadku dzieci powyżej siódmego roku życia, także one powinny wyrazić wolę przyjęcia chrztu.

Osoby wyznania prawosławnego mogą być chrzestnymi także w Kościele katolickim, ale tylko razem z chrzestnym katolikiem

 

Małżeństwo dwojga niekatolików

Proboszcz nie ma uprawnień do pobłogosławienia małżeństwa dwojga niekatolików. W przypadku, gdy do kapłana katolickiego zgłosi się dwoje prawosławnych, wyrażających wolę zawarcia małżeństwa, o upoważnienie do pobłogosławienia tego małżeństwa należy zwrócić się do ordynariusza miejsca. Najlepiej udać się do proboszcza, który pomoże napisać odpowiedni wniosek.

Jeśli osoby chcące zawrzeć zwiążek małżeński nie mają dokumentów potwierdzających, że są chrzczeni, mogą poprosić świadków, żeby poświadczyli ich chrzest. A jeśli nie ma nikogo takiego, mogą sami złożyć oświadczenie, że są chrzczeni.

Przyszli małżonkowie powinni być stanu wolnego. Ksiądz musi spytać czy nie zawierali wcześniej małżeństwa, jest to konieczne, bo w niekatolickich kościołach wschodnich jest możliwość zawarcia drugiego i trzeciego małżeństwa.

 

Pogrzeb chrześcijanina niekatolika

Ksiądz katolicki może odprawić pogrzeb chrześcijanina niekatolika, jeśli:

- osoby organizujący pogrzeb wyrażą taką prośbę,

- kapłan wspólnoty niekatolickiej jest niedostępny,

- jest pewność, że zmarły nie miał przeciwnej woli,

- ordynariusz miejsca wyraził zgodę.

Różnica w nabożeństwie jest taka, że w czasie mszy św. pogrzebowej nie wymienia się imienia zmarłego w modlitwie eucharystycznej, ale można to zrobić w modlitwach mszalnych.

 

Udostępnienie kościoła, kaplicy, cmentarza, budynku kościelnego

W przypadku, gdy chrześcijanie niekatoliccy nie mają miejsca, w którym mogliby godnie sprawować kult Boży, biskup może zezwolić na używanie budynku katolickiego, cmentarza lub kościoła.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy