reklama
reklama

Kolejne problemy Grzegorza Brauna. Jest wniosek do PE o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MK / Wspólnota Lubartowska

Kolejne problemy Grzegorza Brauna. Jest wniosek do PE o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej - Zdjęcie główne

foto MK / Wspólnota Lubartowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościProkurator generalny Adam Bodnar skierował w czwartek (17 lipca) do Roberty Metsoli wniosek o wyrażenie przez Parlament Europejski zgody na pociągnięcie europosła Grzegorza Brauna do odpowiedzialności karnej.
reklama

Pociągnięcie posła Parlamentu Europejskiego do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego. Jest to art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1 Regulaminu Parlamentu Europejskiego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, seria L z 2019 r., numer 302 z dnia 22 listopada 2019 r.) oraz art. 9 Protokołu numer 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.

- Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie nadzoruje śledztwo prowadzone w sprawie o przestępstwa z art. 278 §3a kk (kradzież zuchwała), art. 288 § 1 kk (zniszczenie mienia) i art. 212 § 2 kk (zniesławienie) - informuje prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowy prokuratora generalnego.

Postępowanie to obejmuje swoim zakresem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa złożone przez wicemarszałek Senatu, ministra do spraw równości, Ministerstwo Przemysłu, wojewodę śląskiego, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” oraz Fundację Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

reklama

Zgromadzony materiał dowodowy w postaci zeznań świadków, wyjaśnień podejrzanych, protokołów oględzin rzeczy, w tym nagrań video, korespondencji z instytucjami publicznymi, opinii biegłego z zakresu wyceny ruchomości oraz dokumentów (faktur VAT), uzasadnia dostatecznie podejrzenie popełnienia przez Grzegorza Brauna czterech przestępstw.
 

  1. Dokonaniu w dniu 30 kwietnia 2025 r. w Białej Podlaskiej, wspólnie i w porozumieniu z ustaloną osobą, kradzieży zuchwałej flagi ukraińskiej wystawionej publicznie na balkonie budynku Urzędu Miasta Biała Podlaska, powodując tym stratę w kwocie 20,00 zł na szkodę gminy miejskiej Biała Podlaska, tj. czynu z art. 278 § 3a kk,
  
    2. Dokonaniu w dniu 6 maja 2025 r. w Katowicach, wspólnie i w porozumieniu z ustaloną osobą, kradzieży zuchwałej flagi Unii Europejskiej, wystawionej w holu Ministerstwa Przemysłu, powodując tym stratę w kwocie 388,00 zł na szkodę Ministerstwa Przemysłu, tj. czynu z art. 278 § 3a kk,
  
    3. Zniszczeniu w dniu 11 czerwca 2025 roku w holu głównym Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej cudzej rzeczy w postaci 10 barwnych plansz, składających się na poświęconą osobom LGBT+ wystawę pod tytułem "Jest nas więcej! Sprowokuj z nami równość", powodując tym stratę w kwocie 3690,00 złotych na szkodę Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, tj. czynu z art. 288 § 1 kk,
  
    4. Pomówieniu w dniu 28 kwietnia 2025 r., za pomocą środków masowego komunikowania się, Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” i inne podmioty zaangażowane w przeprowadzenie akcji społecznej „Żonkil” o takie postępowanie i właściwości, które mogą poniżyć je w opinii publicznej i narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego rodzaju działalności, w ten sposób, że w trakcie transmitowanej na żywo w telewizjach oraz w sieci internet debaty kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wygłosił wypowiedź zawierająca określenie żydowski żonkil – znak hańby i podległości – tj. czyn z art. 212 § 2 kk.  

reklama

Co dalej?

Grzegorz Braun jest obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji i korzysta z immunitetu parlamentarzysty europejskiego. Zgodnie z treścią artykułu 9 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej członkowie zgromadzenia Parlamentu Europejskiego korzystają na terytorium swojego państwa - z immunitetów przyznawanych członkom parlamentu ich państwa, a na terytorium innego Państwa Członkowskiego - z immunitetu chroniącego przed zatrzymaniem oraz immunitetu jurysdykcyjnego. 

Oznacza to, że Grzegorz Braun będąc europosłem korzysta z immunitetu przyznawanego członkom polskiego parlamentu, to jest posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i senatorom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (art. 105 ust. 2 i art. 108 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz art. 7 ust. 1, 2 i 7, art. 7b ust. 1 i art. 7c ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora), co powoduje, że nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za przestępstwa objęte treścią wniosku bez zgody Parlamentu Europejskiego.

reklama

- Z uwagi na chroniący europarlamentarzystę immunitet, przedstawienie mu zarzutu popełnienia przestępstw opisanych we wniosku i wykonanie innych czynności procesowych z jego udziałem nie jest prawnie możliwe, bez zgody Parlamentu Europejskiego. Zachowania Grzegorza Brauna nie należały do jego działalności wchodzącej w zakres sprawowania mandatu członka Parlamentu Europejskiego, w szczególności nie stanowiły opinii lub stanowisk zajmowanych w głosowaniu w czasie wykonywania obowiązków służbowych -  podkreśla prok. Anna Adamiak.

Pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób korzystających z immunitetu parlamentarnego stanowi realizację konstytucyjnej zasady równości wszystkich obywateli wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej).

To trzeci wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi w związku z prowadzonymi postępowaniami karnymi w 3 jednostkach organizacyjnych prokuratury, w których zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia dostatecznie popełnienie przez ww. łącznie 17 przestępstw.

reklama

Dotychczas w sprawie Prokuratury Okręgowej w Warszawie Parlament Europejski wyraził zgodę na pociągnięcie Grzegorza Brauna do odpowiedzialności karnej za popełnienie 7 czynów zabronionych, co umożliwiło przedstawienie europosłowi zarzutów. Postępowania jest na końcowy etapie. 

W sprawie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi w zakresie kolejnych 6 przestępstw jest procedowany w Parlamencie Europejskim. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo