reklama
reklama

Koniec misji Ax-4. Polski astronauta wraca na Ziemię. Wiemy, gdzie oglądać lądowanie na żywo

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zrzut ekranu z transmisji na żywo z You Tuba Axiom Space

Koniec misji Ax-4. Polski astronauta wraca na Ziemię. Wiemy, gdzie oglądać lądowanie na żywo - Zdjęcie główne

foto zrzut ekranu z transmisji na żywo z You Tuba Axiom Space

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW niedzielę (13 lipca) astronauci realizujący misję Ax-4 pożegnali się z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie dziś (14 lipca) kapsuła Dragon ma odłączyć się od stacji. Lądowanie trwać będzie około dobę, więc przypuszcza się, że będzie to ok. godziny 11:30 czasu polskiego we wtorek (15 lipca).
reklama

Kapsuła będzie krążyć wokół Ziemi, a następnie, po mniej więcej 20 godzinach, wejdzie w atmosferę i zostanie zwodowana w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. 

Polak kończy swoją misję na ISS po dwóch tygodniach i wraca na Ziemię. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zgromadziło się 11 astronautów. - Nie mogę się doczekać powrotu na Ziemię, chociaż jestem troszeczkę smutny, że tak naprawdę misja dobiega końca - mówił Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas pożegnania. 

Astronauta podziękował nie tylko ISS, ale również tym, którzy stale monitorowali sytuację w kosmosie z Ziemi. Jest to między innymi Polska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, NASA, a także Axiom i SpaceX. 

reklama

Astronauci już zajęli miejsca w kapsule (stan na godzinę 11:00, 14 lipca). Po oddokowaniu kapsuła będzie krążyć wokół Ziemi, żeby potem wejść w atmosferę. Kolejnym krokiem jest zwodowanie kapsuły w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Tam przejmie ją statek SpaceX.

Polska Agencja Kosmiczna podsumowała misję

Pprzez większość niedzieli załoga Ax-4 przygotowywała się do powrotu na Ziemię. Demontaż eksperymentu Space Volcanic Algae z ICE Cubes Facility w module Columbus, przeprowadzony przez astronautę Jonny'ego Kima z Ekspedycji 73 dopełnił listę zrealizowanych priorytetowych celów misji IGNIS, które zostały wykonane w stu procentach.

Cele dodatkowe w ramach 17 dni zostały wykonane w 27,5%. W ciągu ostatnich dwóch tygodni, około 132 godzin załogi Ax-4 poświęcono na realizację celów ESA, w dużej mierze w ramach polskiej misji IGNIS. Biorąc pod uwagę również czas załogi Ekspedycji 73, było to łącznie około 145 godzin.

reklama

Załoga Ekspedycji 73: łącznie 13 godzin, w tym wsparcie w przygotowaniu i demontażu wielu eksperymentów polskich i ESA.

- Sławosz poświęcił również około 5,5 godzin na realizację eksperymentów węgierskich oraz 4,5 godzin na zadania Axiom Communications. Łącznie, w ciągu dwóch tygodni, polski astronauta realizował wszystkie zaplanowane działania przez 105 godzin – informuje na Facebooku Polska Agencja Kosmiczna. 

Czas w podziale na zadania Polaka 

62,4% - realizacja programu technologiczno-naukowego

18,8% - działania edukacyjne

17,6% - działania komunikacyjne (promocyjne misji IGNIS)

reklama

1,2% - działania medyczne (badania, telekonferencje z zespołem medycznym itp.).

Gdzie oglądać na żywo? 

Transmisję na żywo możemy śledzić cały czas na YouTubie Axiom Space. Link do transmisji znajdziecie tutaj 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo