Kapsuła będzie krążyć wokół Ziemi, a następnie, po mniej więcej 20 godzinach, wejdzie w atmosferę i zostanie zwodowana w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.
Polak kończy swoją misję na ISS po dwóch tygodniach i wraca na Ziemię. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zgromadziło się 11 astronautów. - Nie mogę się doczekać powrotu na Ziemię, chociaż jestem troszeczkę smutny, że tak naprawdę misja dobiega końca - mówił Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas pożegnania.
Astronauta podziękował nie tylko ISS, ale również tym, którzy stale monitorowali sytuację w kosmosie z Ziemi. Jest to między innymi Polska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, NASA, a także Axiom i SpaceX.
Astronauci już zajęli miejsca w kapsule (stan na godzinę 11:00, 14 lipca). Po oddokowaniu kapsuła będzie krążyć wokół Ziemi, żeby potem wejść w atmosferę. Kolejnym krokiem jest zwodowanie kapsuły w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Tam przejmie ją statek SpaceX.
Polska Agencja Kosmiczna podsumowała misję
Pprzez większość niedzieli załoga Ax-4 przygotowywała się do powrotu na Ziemię. Demontaż eksperymentu Space Volcanic Algae z ICE Cubes Facility w module Columbus, przeprowadzony przez astronautę Jonny'ego Kima z Ekspedycji 73 dopełnił listę zrealizowanych priorytetowych celów misji IGNIS, które zostały wykonane w stu procentach.
Cele dodatkowe w ramach 17 dni zostały wykonane w 27,5%. W ciągu ostatnich dwóch tygodni, około 132 godzin załogi Ax-4 poświęcono na realizację celów ESA, w dużej mierze w ramach polskiej misji IGNIS. Biorąc pod uwagę również czas załogi Ekspedycji 73, było to łącznie około 145 godzin.
Załoga Ekspedycji 73: łącznie 13 godzin, w tym wsparcie w przygotowaniu i demontażu wielu eksperymentów polskich i ESA.
- Sławosz poświęcił również około 5,5 godzin na realizację eksperymentów węgierskich oraz 4,5 godzin na zadania Axiom Communications. Łącznie, w ciągu dwóch tygodni, polski astronauta realizował wszystkie zaplanowane działania przez 105 godzin – informuje na Facebooku Polska Agencja Kosmiczna.
Czas w podziale na zadania Polaka
62,4% - realizacja programu technologiczno-naukowego
18,8% - działania edukacyjne
17,6% - działania komunikacyjne (promocyjne misji IGNIS)
1,2% - działania medyczne (badania, telekonferencje z zespołem medycznym itp.).
Gdzie oglądać na żywo?
Transmisję na żywo możemy śledzić cały czas na YouTubie Axiom Space. Link do transmisji znajdziecie tutaj
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.