Reklama

Reklama

Korzyści i niebezpieczeństwa związane z korzystaniem karty kredytowej

Opublikowano: 10 lutego 2021 07:55
Autor: Artykuł sponsorowany

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Karta kredytowa to narzędzie finansowe, którym można posługiwać się zarówno z korzyścią, jak i stratą dla siebie. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia, kompetencji i wiedzy. Aby je poszerzyć i dowiedzieć się więcej na temat używania karty kredytowej, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Reklama

Dostęp do karty kredytowej pozwala na bezgotówkowe opłacanie zakupów, rachunków, biletów oraz innych usług. To wygodny i pod pewnymi względami korzystny sposób rozliczenia, jednak wiąże się z ryzykiem, o którym warto pamiętać.

Korzyści

Oto najważniejsze korzyści wynikające z posługiwania się kartą kredytową, które przekonują do jej użytkowania.

Okres bezodsetkowy

Niewątpliwie najważniejszym aspektem decydującym o popularności kart kredytowych jest obowiązywanie okresu bezodsetkowego. Polega on na możliwości opłacenia zakupów w ramach darmowego kredytu przez określony czas, który najczęściej wynosi 52 dni. Jeśli więc zadłużenie zostanie spłacone przed upływem tego terminu, bank nie naliczy żadnych opłat z tego tytułu.

Zwroty, rabaty i programy lojalnościowe

Wiele banków daje klientom dostęp do różnego rodzaju promocji, takich jak np. zwrot części kwoty za wykonane zakupy (np. 1%, ale nie więcej niż 50 zł miesięcznie), bonus pieniężny czy obniżki za określone wydatki. Karta kredytowa pozwala zatem na osiągnięcie dodatkowych, wymiernych korzyści poza samą możliwością dostępu do darmowego kredytu w ramach okresu bezodsetkowego.

Natychmiastowe wznowienie kredytu

O ile w przypadku wszelkiego rodzaju kredytów konsumpcyjnych zaciągnięcie każdego kolejnego zadłużenia wymaga spełnienia określonych formalności, o tyle w ramach karty kredytowej wszystko odbywa się automatycznie. Wystarczy zapłacić za zakupy, aby saldo zostało pomniejszone o odpowiednią kwotę.

Niebezpieczeństwa

Korzyści z posługiwania się kartą kredytową są jednoznaczne, jednak decydując się na nią, trzeba pamiętać również o ewentualnych zagrożeniach, które opisujemy poniżej.

Oprocentowanie naliczane po przekroczeniu okresu bezodsetkowego

Przegapiając termin zakończenia okresu bezodsetkowego z ujemnym saldem, należy się liczyć z opłatami z tytułu oprocentowania. W takiej sytuacji zadłużenie przestaje być darmowe, choć z reguły oprocentowanie jest relatywnie niskie. W celu znalezienia najlepszych ofert polecamy ranking dostępny na stronie https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/.

Wysokie koszty wypłaty z bankomatów

Karty kredytowej nie należy używać w celu wypłacania pieniędzy z bankomatu, ponieważ jest to z reguły droga operacja. Opłaty wynoszą najczęściej 3-6% wartości wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 10-20 zł.

Drogie przelewy

Również wykonywanie operacji na koncie, jak przelewy na inne rachunki, są drogie w przypadku karty kredytowej. Podobnie jak przy wypłacie z bankomatu, opłata jest procentowa i przeważnie wynosi 1-4% kwoty przelewu, ale nie mniej niż 5-10 zł.

Opłaty za obsługę

Koszty obsługi karty kredytowej w zależności od banku wynoszą nawet 100-150 zł miesięcznie. Dobra wiadomość jest taka, że da się ich uniknąć, spełniając określone warunki, które wiążą się przede wszystkim z wymogiem regularnego korzystania z karty kredytowej. Miesięczne wykonanie operacji czy zakupów na wskazaną kwotę lub w ustalonej liczbie często pozwala na uniknięcie opłat i posługiwanie się kartą całkowicie za darmo.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Niektóre banki żądają opłacenia ubezpieczenia karty kredytowej, co podwyższa koszty i może sprawiać, że dana oferta stanie się nieopłacalna.

Decydując się na kartę kredytową, pamiętaj o wszystkich korzyściach i ryzyku. Ponadto dokładnie sprawdź warunki wybranej oferty, szczególnie jeśli jest ona dodatkowym produktem wymaganym np. przy kredycie hipotecznym. Jeśli natomiast poszukujesz kredytu na sfinansowanie zakupu nieruchomości z kartą kredytową czy bez, ranking aktualnych ofert znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE