Reklama

Lubelskie rewitalizuje obszary wiejskie

Opublikowano:
Autor:

Lubelskie rewitalizuje obszary wiejskie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 140 milionów złotych wyniosła kwota dofinansowań na projekty związane z rewitalizacją obszarów wiejskich na terenie Województwa Lubelskiego w ramach działania 13.4 Rewitalizacja obszarów wiejskich. W konkursie ogłoszonym jesienią 2017 roku z 89 nadesłanych wniosków do realizacji wybrano 52. Dofinansowania zostały przeznaczone m.in. na odbudowę budynków i przekształcenie ich w ośrodki użyteczności publicznej, takie jak świetlice, biblioteki czy centra aktywności społecznej.

 

 

Plac Niedźwiedzi w Adamowie, czyli miejsce spotkań

 

Ponad 3 miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego trafiło do gminy Adamów (powiat łukowski). To właśnie dzięki nim dawny plac przy Urzędzie Gminy zmieni się nie do poznania. Nowe będzie wszystko, łącznie z nazwą: Plac Niedźwiedzi. Niedźwiedź funkcjonuje w społecznej świadomości jako symbol Adamowa, ponieważ pojawił się już na pieczęci z 1565 roku. Dotychczas w Adamowie brakowało miejsca, w którym mieszkańcy mogliby się spotkać i spędzić czas na świeżym powietrzu. Plac Niedźwiedzi jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. W ramach projektu rewitalizacyjnego w obrębie placu powstanie między innymi skatepark, park z fontanną czy plac zabaw. Dla mieszkańców Adamowa to wyjątkowo ważna inwestycja, szczególnie, że sami brali udział w powstawaniu projektu – gmina od początku brała pod uwagę ich zdanie, organizując ankiety czy spacery studyjne. Teraz wszyscy czekają na wdrożenie pomysłów w życie.

 

 

 

 

W Karpiówce idzie nowe

 

Również gminę Kraśnik czekają zmiany na lepsze. W ramach działania 13.4 Rewitalizacja obszarów wiejskich samorząd gminy otrzymał ponad 800 tysięcy złotych na odbudowę zdegradowanego budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Karpiówka. W ramach projektu poprawi się nie tylko funkcjonalności przestrzeni publicznych – projektodawcy oczekują, że powstanie nowej świetlicy zwiększy uczestnictwo mieszkańców w życiu lokalnej społeczności. Świetlica powstaje na tak zwanym obszarze problemowym, więc jednym z ważniejszych celów jej działania będzie ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego. Sam budynek ma stanąć na miejscu poprzedniego, który został przeznaczony do rozbiórki. Także wokół niego będzie się sporo działo. Zagospodarowaniu podlegać będzie cały plac: w planach jest przede wszystkim zieleń, miejsca parkingowe i karuzela dla dzieci. Świetlica ma więc służyć mieszkańcom już od najmłodszych lat, a dla wielu z nich na pewno stanie się ważnym miejscem na mapie Karpiówki.

 

Kultura wraca do Zalesia

 

Jednym z najbardziej znanych punktów w Zalesiu jest atrakcyjne turystycznie wczesnośredniowieczne grodzisko z częściowo zachowanym wałem ziemnym, które powstało około VIII-IX wieku. Niedługo może do niego dołączyć nowy ośrodek kultury, który powstanie w budynku dawnej filii Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wilkołazie. Na ten cel gmina Wilkołaz otrzymała ponad milion złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budynek ma zostać przebudowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na terenie ośrodka znajdą się takie atrakcje jak dwa boiska czy plac zabaw dla dzieci. Docelowo ośrodek ma służyć wszystkim mieszkańcom gminy – na pewno stanie się ważnym miejscem dla samych zalesian i podobnie jak inne projekty realizowane w ramach działania 13.4 znacząco zwiększy dostęp do lokalnej kultury.

 

­– Dzięki środkom z Funduszy Europejskich niszczejące od lat budynki mogą odzyskać blask i stać się ważnymi punktami na mapach lokalnych społeczności – a to tylko część zmian, które czekają lubelską wieś – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.


 

Uroczyste wręczenie umów. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Fot. K. Basiński

 

Zmieniaj Lubelskie z Funduszami Europejskimi!

 

Masz pomysł na projekt, ale brakuje ci środków, by go zrealizować? Skorzystaj z dotacji Funduszy Europejskich.

  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE