Arkusze już opublikowane
Absolwenci szkół średnich rozpoczęli maraton egzaminacyjny. W poniedziałek (5 maja) odbyła się matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Egzamin składa się z trzech części: wypracowania, testu historycznoliterackiego oraz testu, który ma pozwolić sprawdzić umiejętności posługiwania się językiem. Można zdobyć ogółem 60 punktów. Do zdania egzaminu wystarczy 30 procent.
CKE opublikowała arkusze już 5 maja po południu. W przypadku wypracowania były dwa tematy do wyboru: "Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka" i "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?"
- W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki, wybranych kontekstów - czytamy w arkuszu.
Zgodnie z zasadami wypracowanie powinno liczyć co najmniej 300 wyrazów. - W wypracowaniu rozważ problem podany w temacie. Przedstaw również swoje
zdanie i je uzasadnij. W rozważaniach przedstaw argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Jednym z utworów literackich musi być lektura obowiązkowa, wybrana spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego - czytamy w arkuszu.
Natomiast w części testowej - "Język polski w użyciu" pojawiły się teksty 'Błękitna kropka" aut. Carl Sagan i "Ziemia 2.0 – poszukiwania nadal trwają" aut. Marta Trepczyńska. Maturzyści mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące tych tekstów. W drugiej części testowej - Test historycznoliteracki należało odpowiedzieć na pytania dotyczące np. wierszy Adama Asnyka, Zbigniewa Herberta, utworu Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, utworu Jana Kochanowskiego, i III części Dziadów Adama Mickiewicza. Zagadnienia dotyczyły też książki Rok 1984 George’a Orwella i utworu Tango Sławomira Mrożka.
Arkusze ze wszystkimi zadaniami, odpowiedziami i szczegółami są dostępne na stronie CKE.
Potwierdziły się wcześniejsze informacje
Wcześniej pojawiały się już informacje na temat zagadnień na maturze z języka polskiego. Polska Agencja Prasowa podała, jakie tematy pojawiły się na wypracowaniu.
- Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - takich rozważań dotyczyły - według maturzystów - tematy wypracowań do wyboru w poniedziałek na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym - informuje PAP.
PAP dodawał też, że jak mówili maturzyści - "zadania w części testowej egzaminu odnosiły m.in. do "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Adama Mickiewicza, wierszy Jana Kochanowskiego, Zbigniewa Herberta oraz powieści George'a Orwella "1984"".
Był wyciek?
Z informacji medialnych wynika też, że CKE zbada sprawę pojawienia się w sieci rzekomych arkuszy egzaminacyjnych matury z języka polskiego.
Matura zaczęła się o godzinie 9.00.
- Dosłownie kilka minut po rozpoczęciu tego testu w sieci, na portalu X, pojawiły się zdjęcia arkusza maturalnego. Zdjęć jest kilka, z różnych perspektyw - informuje portal Interia.pl. - Najpierw pojawiły się tematy wypowiedzi pisemnej. Temat pierwszy traktuje prawdopodobnie o źródle nadziei w czasach trudnych dla człowieka. Temat drugi: o tym, jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka.
Interia dodaje, że o sprawę zapytała Centralną Komisję Egzaminacyjną. Jak wyjaśnia portal - "Dyrektor Robert Zakrzewski dostał od nas linki i screeny, niestety nie potrafił powiedzieć, czy te konkretne zdjęcia przedstawiają prawdziwy arkusz".
- Dostałem informację od pracowników, że po X krążą prawdziwe arkusze maturalne - stwierdził dyrektor, cytowany przez Interię. - Zbadamy sprawę i nieprawidłowości zgłosimy na policję. Takie rzeczy zdarzają się co roku. To oznacza, że albo ktoś wniósł na egzamin telefon komórkowy, albo ktoś z zespołu nadzorującego zrobił te zdjęcia. To moja pierwsza matura, wyciągnę wnioski i policzę, ile będzie kosztować przeciwdziałanie temu.
Co dalej?
We wtorek (6 maja) odbędzie się egzamin z matematyki, a w środę (7 maja) z języka obcego. Egzamin maturalny zostanie przeprowadzony do 24 maja, w tym: część pisemna – od 5 do 22 maja oraz część ustna – od 9 do 24 maja.
Aby zdać tegoroczny egzamin maturalny trzeba przystąpić do egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego, do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego oraz przystąpić do egzaminu pisemnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Wyniki zostaną podane 8 lipca.
Komentarze (0)