Msza św. Pro eligendo Romano Pontifice, o wybór papieża, poprzedziła popołudniowe uroczystości inauguracji konklawe. Wzięli w niej udział kardynałowie, którzy o godz. 16:30 wejdą do Kaplicy Sykstyńskiej, by rozpocząć wybór 267. następcy Świętego Piotra.
- Jesteśmy tutaj, aby wzywać pomocy Ducha Świętego, błagać o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują, znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii – mówił w homilii kardynał Re.
Podkreślił, że kardynałowie i lud zebrali się podobnie, jak Maryja i Apostołowie w Wieczerniku, gdzie oczekiwali zesłania Ducha Świętego. - Czujemy, że cały Lud Boży jest z nami zjednoczony w wierze, miłości do Papieża i ufnym oczekiwaniu – mówił kardynał. Dodał, że modlitwa do Ducha Świętego „jest jedyną słuszną i właściwą postawą”, w czasie, gdy „Kardynałowie elektorzy przygotowują się do aktu najwyższej odpowiedzialności ludzkiej i kościelnej, oraz do wyboru o wyjątkowym znaczeniu”.
W homilii kardynał nawiązał do Ewangelii św. Jana, kiedy podczas ostatniej wieczerzy Jezus przekazał uczniom przykazanie miłości. Zdaniem kard. Re, braterska miłość, wzajemna pomoc oraz zaangażowanie na rzecz komunii kościelnej i powszechnego braterstwa ludzkiego winny charakteryzować uczniów Chrystusa i pasterzy Kościoła, którzy powinni angażować się w budowę „cywilizacji miłości”, o której mówił papież Paweł VI.
- Wśród zadań każdego Następcy Piotra jest rozwijanie komunii: komunii wszystkich chrześcijan z Chrystusem; komunii biskupów z Papieżem; komunii biskupów między sobą. Nie jest to wspólnota autoreferencyjna, ale całkowicie nastawiona na wspólnotę między ludźmi, narodami i kulturami, mająca na sercu, aby Kościół był zawsze domem i szkołą komunii – mówił kard. Re.
Konklawe
O godzinie 15.45 kardynałowie mają udać się z Domu Świętej Marty do Pałacu Apostolskiego. Z Kaplicy Paolińskiej nastąpi wejście na konklawe do Kaplicy Sykstyńskiej. Śpiewając litanię do wszystkich świętych oraz hymn do Ducha Świętego „Veni Creator” elektorzy wejdą na miejsce, które na mocy Konstytucji apostolskiej jest obecnie stałą siedzibą konklawe.
Przy wejściu do Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje kolejność według rangi i kreacji kardynalskiej, a zatem: od „najmłodszego” kardynała diakona (Koovakad) do najstarszego kardynała biskupa (Parolin).
Po wejściu do Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie elektorzy złożą przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego przestrzegania przepisów prawa kanonicznego dotyczących wyboru papieża. Po złożeniu przysięgi przez wszystkich elektorów, mistrz ceremonii liturgicznych ogłosi: „Extra omnes”, co oznacza, że wszyscy nieuprawnieni mają opuścić Kaplicę Sykstyńską. Zostanie jedynie mistrz ceremonii i kaznodzieja wyznaczony do wygłoszenia medytacji, czyli kard. Raniero Cantalamessa, OFMCap, emerytowany kaznodzieja Domu Papieskiego.
Komentarze (0)