Na początku marca informowaliśmy na łamach naszego portalu o tym, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało reformę systemu finansowania mediów publicznych, która ma wejść w życie w tym roku. Zmiany te mają na celu zwiększenie efektywności ściągalności opłat oraz zapewnienie stabilności finansowej dla TVP i Polskiego Radia. Jak się okazało, obecny system abonamentowy w Polsce okazał się niewystarczający w zapewnieniu stabilnego finansowania mediów publicznych.
Rząd chce zlikwidować dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny. W zamian za to ma wejść w życie tzw. opłata audiowizualna. Będzie ona w formie obowiązkowej składki na media publiczne, czyli Telewizję Polską i Polskie Radio. Pobraniem takiej składki zajmą się Urzędy Skarbowe. Ile za nią zapłacimy? Mówi się o kwocie od 8 do 9 zł miesięcznie.
Kto będzie zwolniony?
Ci zwolnieni z opłat to osoby bezrobotne, osoby do 26. roku życia, uczniowie, renciści, osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy powyżej 75. roku życia. Dodatkowo będą to osoby, które osiągają dochody poniżej wysokości płacy minimalnej.
Obecnie, za abonament RTV płacimy 8,70 zł/mies. lub 94 zł/rok za Radio. Za Radio i TV płacimy 27,30 zł/mies. lub 294,90 zł/rok.
Obecnie zwolnieni z abonamentu są osoby powyżej 75. roku życia, osoby z I grupą inwalidzką, weterani wojenni – inwalidzi, jak i emeryci po 60. roku życia z niskimi dochodami.
Terminy opłat RTV w 2025 roku
Abonament można opłacić w placówkach Poczty Polskiej, przelewem na konto bankowe, a także za pośrednictwem platformy e-Poczta.
25 kwietnia
25 maja
25 czerwca
25 lipca
25 sierpnia
25 września
25 października
25 listopada
25 grudnia
Komentarze (0)