reklama
reklama

Palmy wielkanocne. Więcej niż tylko dekoracja

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Palmy wielkanocne. Więcej niż tylko dekoracja - Zdjęcie główne

foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW najbliższą niedzielę (13 kwietnia) obchodzimy Niedzielę Palmową, która uroczyście rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia w kościołach w całej Polsce poświęcone zostaną palmy.
reklama

Niedziela Palmowa, przypadająca siedem dni przed Wielkanocą, to czas, gdy w kościołach święcone są palmy wielkanocne. Niosąc palmę do kościoła, wierni przypominają sobie radosny moment, gdy tłumy witały Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy na osiołku, ścieląc przed Nim gałązki palm i drzew oliwnych. 

Kiedyś przykładano uwagę do najdrobniejszych szczegółów.

Dawniej tworzenie palm wielkanocnych było dla gospodyń bardzo ważne, ponieważ każda roślina i kolor miały swoją symbolikę. Na leszczynowym lub wierzbowym kiju mocowano m.in. trzciniak (władza Jezusa), len (szaty), bazie (ochrona, trwałość), jałowiec (gwoździe), głóg (cierniowa korona), brzozę (biczowanie), leszczynę (nadzieja), bukszpan i barwinek (budzące się życie), dereń (krew Jezusa). Palmy zdobiono kolorowymi wstążkami: żółtą (Jezus, mądrość), niebieską (Maryja), czerwoną (męczeństwo, miłość), białą (niewinność, czystość), zieloną (nadzieja) i fioletową (pokora). 

reklama

Obecnie palmy tworzy się z różnych materiałów. 

Palmy wielkanocne często są ręcznie robione z różnych materiałów naturalnych, takich jak gałązki wierzby (często z baziami), bukszpanu, barwinka, suszonych kwiatów, traw, a w niektórych regionach także z kolorowej bibuły. Coraz częściej można spotkać palmy, w których obok naturalnych elementów pojawiają się także te wykonane ze sztucznych kwiatów i kolorowych wstążek. Te współczesne palmy, choć mogą odbiegać od pierwowzorów pod względem użytych materiałów, nadal zachowują bogatą kolorystykę i często nawiązują do regionalnych wzorów.

Palma wielkanocna jest bogata w symboliczne znaczenia.

Palma przede wszystkim symbolizuje zmartwychwstanie i wieczność, zwycięstwo, jak również cierpienie i odkupienie. To także symbol budzącego się do życia świata przyrody wiosną. Współcześnie palma wielkanocna jest często traktowana jako element tradycji i ozdoba. Jednak dawniej przypisywano jej silne właściwości ochronne. Wierzono, że posiadanie poświęconej palmy w domu zapewnia bezpieczeństwo domownikom, chroni ich przed złymi mocami, chorobami i nieszczęściami. Miała również strzec zwierzęta oraz chronić plony przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak powodzie, pożary i burze.

reklama

Uważa się, że wyrzucenie poświęconej palmy na śmietnik po Wielkanocy może ściągnąć nieszczęście na domowników. Mimo że wiele dawnych wierzeń i zwyczajów związanych z palmami zanika, tradycja ich święcenia w Niedzielę Palmową pozostaje żywa i ważna dla wielu Polaków. Ręcznie robione palmy są często traktowane jako dzieła sztuki ludowej i świadectwo regionalnej tożsamości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo