Reklama

Reklama

Przyjmujesz uchodźców? Podpowiadamy gdzie się zgłosić, żeby ich pobyt był legalny i otrzymać świadczenia [PORADNIK]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe: pixabay.com.pl

Przyjmujesz uchodźców? Podpowiadamy gdzie się zgłosić, żeby ich pobyt był legalny i otrzymać świadczenia [PORADNIK] - Zdjęcie główne

Udzielanie schronienia uchodźcom z Ukrainy przez osoby prywatne zostało uregulowane | foto Zdjęcie poglądowe: pixabay.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Udzielanie schronienia uchodźcom z Ukrainy przez osoby prywatne zostało uregulowane. Możesz zgłosić, kto u ciebie przebywa, a twoi goście mogą uzyskać numer PESEL i zasiłki na dzieci. Podpowiadamy co należy zrobić kro po kroku.

Reklama

Wjazd do Polski

Wjazd Ukraińca do Polski musi zostać zarejestrowany przez Straż Graniczną. Uchodźca powinien mieć w paszporcie odpowiednią pieczątkę. Jeśli tak, może złożyć wniosek (do 60 dni od wjazdu) o legalizację pobytu. Uchodźca może zarejestrować się w Polsce także podczas składania wniosku o PESEL.

Jeśli wjazd do Polski nie nastąpił na podstawie paszportu (także w przypadku dziecka) można przebywać w Polsce legalnie przez okres 15 dni. W tym czasie osoby bez dokumentów powinny złożyć we właściwym dla miejsca pobytu Urzędzie Wojewódzkim wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, ewentualnie pobyt i pracę.  Należy to zrobić drogą pocztową.

 

Pobyt w polskim domu

Jeśli chcesz sformalizować pobyt uchodźcy z Ukrainy w twoim mieszkaniu możesz spisać z gościem umowę użyczenia.

Od dziś (16 marca) można już zgłosić pobyt Ukraińca w twoim domu. Odpowiadają za to gminy i wiąże się to z otrzymaniem dofinansowania - 40 zł na dobę dla każdej osoby z zagranicy.

 

Zgłoś się po PESEL

Gminy będą miały możliwość nadawania także numerów PESEL. Wniosek o nadanie numeru PESEL można pobrać przez internet lub wypełnić na miejscu. Potrzebne jest zdjęcie, które można wykonać za darmo w urzędzie. Będą także pobierane odciski palców.

Nadanie numeru PESEL jest szczególnie ważne jeśli wjazd do Polski nie został zarejestrowany przez Straż Graniczną podczas kontroli granicznej, ponieważ pozwoli na zarejestrowanie pobytu.

Wraz z numerem PESEL będzie możliwość założenia Profilu Zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta.

 

Zgłoś się po świadczenia

Specustawa ukraińska przewiduje wypłacanie świadczenia osobom, które udzielają schronienia przed wojną. Zgodnie z zapowiedzią Mateusza Morawieckiego ma ono wynosić 40 zł za osobę za dzień.

Wniosek o świadczenie pieniężne zawiera:

1) imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;

2) PESEL lub NIP składającego wniosek

3) wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;

4) imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania i PESEL, jeżeli posiada;

5) oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;

6) numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;

7) oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;

8) adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;

9) adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;

10) oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;

11) oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Będzie ono wypłacane przez 60 dni z możliwością przedłużenia i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

 

Warto wiedzieć, że uchodźcom z Ukrainy przysługują świadczenia, które przysługują także obywatelom Polski. Dostępne będzie również 500 plus dla Ukraińców.

1) rodzinne

2) wychowawcze

3) „Dobry start” (od nowego roku szkolnego)

4) rodzinny kapitał opiekuńczy

5) dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna

Legalnie przebywający w Polsce uchodźca ma prawo także do wypłaty jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł na osobę. Pieniądze mogą być przeznaczone na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe, ale sposób ich wydatkowania nie musi zostać udokumentowany.

W sprawie świadczeń dla uchodźców należy udać się do urzędu gminy lub miasta.

 

Rynek pracy

Obecnie przygotowywane są przepisy, które mają jeszcze bardziej otworzyć rynek pracy dla obywateli Ukrainy. Wymagane będzie tylko zgłoszenie tego do urzędu pracy. 

Resort rodzinny przygotował specjalną infolinię, centralną bazę ofert pracy i aplikację ePraca w języku ukraińskim. Powstała także oficjalna strona zapewniająca pomoc ludziom z Ukrainy. Znajdziesz ją TUTAJ.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy