Reklama

Reklama

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2022. Czy musisz stawić się na komisji i co grozi za niestawienie się?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe: pixabay.com.pl

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2022. Czy musisz stawić się na komisji i co grozi za niestawienie się? - Zdjęcie główne

4 kwietna 2022 r. ruszyła kwalifikacja wojskowa | foto Zdjęcie poglądowe: pixabay.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 4 kwietna, ruszyła kwalifikacja wojskowa. Stawienie się na komisji jest obowiązkowe. Nie tylko mężczyźni, także kobiety, mogą otrzymać wezwanie. Co wtedy zrobić? Co grozi za niestawienie się na komisji? Odpowiadamy.

Reklama

Kogo obejmuje kwalifikacja wojskowa 2022

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 4 kwietnia do 8 lipca 2022 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 obejmuje:

- mężczyzn urodzonych w 2003 r.,

- mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

- osoby urodzone w latach 2001-2002, które:

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

- kobiety urodzone w latach 1998-2003, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej,

- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

Jak wygląda wezwanie, co ze sobą wziąć

Każda osoba, która podlega stawiennictwu otrzymuje imienne wezwanie od wójta lub burmistrza/prezydenta miasta.

W wezwaniu powinny zostać określone: dokładny termin (data) i miejsce stawienia, jakie dokumenty ze sobą zabrać, a także może zostać wskazana godzina stawienia się.

Osoby, które stawiają się po raz pierwszy powinny mieć ze sobą dokumenty takie jak: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie.

Osoby idące po raz kolejny mają obowiązek zabrać dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną oraz książeczkę wojskową

 

 

Co grozi za niestawienie się

Osoby, które nie zgłosiły się do kwalifikacji w terminie, mają obowiązek poinformować o tej sytuacji wójta bądź burmistrza/prezydenta miasta, najpóźniej w dniu, w którym był obowiązek stawienia się. Muszą też podać przyczynę.

Kandydatowi, który otrzyma wezwanie, ale nie stawi się na komisji wojskowej i nie poda przyczyny, grozi kara grzywny lub ograniczenie wolności

Możliwe jest również, że osoba uprawniona - burmistrz/prezydent lub wójt zarządzi przymusowe doprowadzenie do komisji przez policję. Odbywa się to w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym administracji. 

 

To tylko komisja 

Udział w kwalifikacji wojskowej nie oznacza obowiązku wstąpienia do wojska. Służbę wojskową w Polsce pełnią jedynie ochotnicy.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy