Reklama

Słowniczek kominkowy. Ruszt, szkło, kratka wentylacyjna

Opublikowano: wt, 11 sie 2020 07:30
Autor:

Słowniczek kominkowy. Ruszt, szkło, kratka wentylacyjna - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Większość z nas marzy o wyposażeniu swojego domu w kominek. To nie tylko piękny dodatek wnętrzarski nadający szyk i klasę, ale też wygodny system grzewczy, który będzie doskonałym uzupełnieniem innych form ogrzewania budynku.

Większość z nas marzy o wyposażeniu swojego domu w kominek. To nie tylko piękny dodatek wnętrzarski, który każdemu pomieszczeniu nadaje szyk i klasę oraz przytulność, ale też wygodny system grzewczy, który będzie doskonałym uzupełnieniem innych form ogrzewania budynków. Żeby jednak wybrać odpowiedni dla siebie kominek, musimy najpierw zapoznać się z kolejnymi elementami tej konstrukcji. Pomóc w tym może słowniczek pojęć okołokominkowych!

Ruszt do kominka

Ruszt do kominka to bardzo istotny element całej konstrukcji. To od niego zależy, czy palenisko będzie funkcjonować tak, jak powinno. Ta część wyposażenia pełni kilka istotnych funkcji – umożliwia równomiernie spalanie paliwa, pozwalając powietrzu na dotarcie do wszystkich zakątków paleniska oraz pozwala na swobodnie opadanie popiołu, dzięki czemu umożliwia sprawny przepływ tlenu. Do tego powoduje, że zdecydowanie łatwiej jest nam czyścić komorę spalania. Wypalone do zera drewno nie zalega w środku, a my musimy jedynie pozbyć się popiołu, który pozostał po całym wieczorze. Dzięki rusztowi do kominka mamy pewność, że wypalimy całe paliwo, oszczędzając tym samym pieniądze i pozbywając się nadmiaru pracy przy czyszczeniu kominka.

Kratka wentylacyjna

Kolejnym elementem istotnym przy budowie kominka jest kratka wentylacyjna. Jej zadaniem jest estetyczne zakończenie przewodów rozprowadzających ciepłe powietrze po kolejnych pomieszczeniach. Bez kratki wentylacyjnej nie ma mowy o używaniu kominka jako dodatkowego systemu grzewczego w budynku. Instaluje się ją w ścianie lub czopuchu obudowy kominkowej. Instalacja jest prosta, a sam element należy dobrać tak, by estetycznie komponował się z całym wnętrzem.

Szkło kominkowe

Ważnym elementem konstrukcji kominkowej jest również szkło. Montuje się je w drzwiczkach wkładu kominkowego. Jego zadaniem jest umożliwienie nam obserwowania tańczących wewnątrz płomieniu. Wybierając szkło, pamiętajmy o tym, by stawiać jedynie na najwyższą jakość. Szkło musi być żaroodporne, specjalnie wzmacniane, by nie ulegało uszkodzeniom i, oczywiście, estetyczne. Zadaniem szkła kominkowego jest chronienie nas przed gorącem i niszczycielskim działaniem ognia. Dlatego przed zakupem upewnijmy się, że podejmujemy najlepszy wybór.

Obudowa kominkowa

Na koniec obudowa kominkowa. Wykonanie kominka najlepiej zlecić specjaliście, który dokładnie wie, jak budować tę konstrukcję z zachowaniem wszystkich wytycznych i zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że kominek – poza funkcją estetyczną – ma grać rolę dodatkowego systemu grzewczego w domu. Istotne jest więc, by całość była zaplanowana i wykonana z dbałością o każdy szczegół. Pamiętajmy o zakupienie stalowej ramki do wkładów kominkowych. Możemy bez problemu zainstalować ją samodzielnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE