Reklama

Susza glebowa i niski stan rzek na Lubelszczyźnie!

Opublikowano:
Autor:

Susza glebowa i niski stan rzek na Lubelszczyźnie! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Znikome opady oraz wysoka temperatura sprzyja szybkiemu wysychaniu gleby i rzek. Przez najbliższe tygodnie będzie ciepło i słonecznie, a z nieba nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Niestety należy spodziewać się pogorszenia sytuacji.

Na początku dodamy, że na szczęście okres wegetacyjny zbliża się ku końcowi więc strat w rolnictwie na szczęście nie powinno być. 

Jak wynika z danych, sucho jest na terenie całej Lubelszczyzny. Wilgotność gleby w warstwie od 7 do 100 cm waha się na poziomie 50-15%, a więc można już mówić o suszy glebowej.

Dalszy brak opadów (lub minimalne opady) skutkować będzie dalszym spadekiem wód gruntowych, np. w rzekach, potokach, czy też studniach. Taki stan rzeczy może spowodować pojawieniem się suszy hydrologicznej. Susza hydrologiczna trwa długo, nawet kilka miesięcy, ponieważ wzrost zasobów wodnych możliwy jest wtedy, kiedy występują bardzo silne opady deszczu lub śniegu. Na przykład w latach 2006/2007 susza, jaka miała miejsce latem i jesienią, mimo bardzo mokrej zimy, została jedynie minimalnie złagodzona i dopiero deszcze, jakie przyszły w 2007 roku, ją zniwelowały. Tak wiec sytuacja powoli robi się poważna.

Brak zagrożenia suszą rolniczą

Od 1 lipca do 31 sierpnia 2016 roku, IUNG nie stwierdza zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla upraw wyższe od wartości krytycznych

Obecnie wartość (KBW) w naszym województwie wynosi od -50 do -120 mm

screenshot-2016-09-07-20_18_25

Niski stan rzek 

Dość wysokie temperatury i brak opadów nie sprzyjają stanowi wód w rzekach. Wody w niektórych miejscach jest bardzo mało. Niestety w prognozach nie widać znaczących opadów deszczu, które mogłyby poprawić sytuacje hydrologiczną w naszym województwie.

dsc0222-1024x680

Najgorsza sytuacja panuje w miejscowości Dorohusk, gdzie rzeka Bug ma jedynie 27 cm. Nie najlepiej jest również w miejscowości Nielisz, ponieważ tam poziom wody w rzece Wieprz wynosi 24 cm.

Na pozostałych rzekach aktualnie sytuacja wygląda następująco:

  • Krzyczew rzeka Bug: 107 cm
  • Włodawa rzeka Bug: 68 cm
  • Sobianowice rzeka Bystrzyca: 95 cm
  • Kryłów rzeka Bug: 28 cm
Tragiczne prognozy

Większość z was zadaje pytanie, kiedy nadejdzie poprawa sytuacji? My wam odpowiadamy, że poprawa sytuacji niestety prędko nie nadejdzie. W najbliższym czasie spodziewamy się jedynie wyżowej pogody czyli pogodnego nieba i wysokich temperatur, a to oznacza tylko jedno - pogorszenie sytuacji hydrologicznej i pogłębianie się suszy.

Jak wskazują najświeższe prognozy przynajmniej do 23 września o opadach mogących poprawić obecną sytuacje możemy zapomnieć!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE