reklama
reklama

To dzieje się w Watykanie po śmierci papieża. Wiemy, kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

To dzieje się w Watykanie po śmierci papieża. Wiemy, kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe - Zdjęcie główne

foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWatykan poinformował o śmierci papieża Franciszka. Po ogłoszeniu śmierci papieża wybrzmiały dzwony Bazyliki św. Piotra oraz dzwonów wszystkich kościołów w Rzymie. Spiżowa Brama została zamknięta. Rozpoczął się dziewięciodniowy okres żałoby.
reklama

Po śmierci Ojca Świętego są zachowane tradycje znane od pokoleń. Śmierć papieża poza lekarzem, musi zostać potwierdzona przez kamerlinga. Kardynał musi trzy razy zawołać papieża jego imieniem. Jeśli nie otrzyma odpowiedzi, stwierdza zgon. Po tym, musi wygłosić formułkę „Vere papa mortuus est”, co oznacza „Zaprawdę, papież umarł”. 

Co dzieje się dalej? Kamerling musi zdjąć z palca Ojca Świętego Pierścień Rybaka i go zniszczyć. Do obowiązków kamerlinga należy też zamknięcie papieskich apartamentów. 

Po śmierci papieża Franciszka władzę w Watykanie przejęło Kolegium Kardynalskie (252 żyjących kardynałów, 135 posiada prawa elektorskie). Pogrzeb odbędzie się pomiędzy 6 a 9 dniem żałoby. 

reklama

Konklawe zostanie zwołane pomiędzy 15 a 20 dniem po śmierci papieża. 

Ojciec Święty został przewieziony do Polikliniki Gemelli w Rzymie w piątek (14 lutego). Już wcześniej zmagał się z poważnymi problemami oddechowymi i głosem z powodu utrzymującej się infekcji dróg oddechowych. Początkowo było to silne przeziębienie, które przerodziło się w zapalenie oskrzeli. Później okazało się, że zajęte zostały także płuca. 

Papież Franciszek ma 88 lat. Jest argentyńskim duchownym rzymskokatolickim. Był jezuitą, arcybiskupem metropolita Buenos Aires i prymasem Argentyny w latach 1998–2013. W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino. 

reklama

13 marca 2013 roku podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego po rezygnacji papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu został wybrany biskupem Rzymu – 266. papieżem. Wybór imienia podyktowany został chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, na wzór św. Franciszka z Asyżu, jak to zostało zakomunikowane przez elekta kardynałom tuż po wyborze. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo