Reklama

Uniknij kilku błędów, a Twoja klinkierowa elewacja będzie piękna i trwała

Opublikowano:
Autor:

Uniknij kilku błędów, a Twoja klinkierowa elewacja będzie piękna i trwała - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Klinkier jest materiałem, po których sięga bardzo wielu inwestorów chcących mieć pewność, że wzniesione czy wyremontowane obiekty przez wiele lat zachowają doskonały stan techniczny. Charakteryzuje go przy tym wyjątkowy wygląd i wielka swoboda wykorzystania nawet w ramach bardzo różnych stylów architektonicznych. Oprócz doboru wysokiej jakości wyrobów, trzeba jednak dobrze zadbać także o prawidłowe wykonanie.

Nie pozwól wodzie zepsuć wspaniałego efektu

Do największych zalet klinkieru należą jego walory estetyczne. Widok cegły jest nierozerwalnie związany z architekturą i dobrze przyjmowany wszędzie, niezależnie od charakteru i przeznaczenia danego obiektu, a także konkretnych upodobań. Tym bardziej, że elewacja klinkierowa może przybierać najróżniejsze kolory, o czym można przekonać się przeglądając np. ofertę firmy Feldhaus.
Niekiedy zdarza się jednak, że jej wygląd dość szybko zostaje zepsuty przez białe naloty – charakterystyczny problem takich elewacji. To sole wapnia, które wysączają się wraz ze znajdującą się w murze wilgocią. Możemy tego uniknąć stosując odpowiednie, przeznaczone do klinkieru (zapewniające elastyczność spoiny i całkowitą jej szczelność) zaprawy zamiast cementowo-wapiennych, dużo ważniejsze jest jednak zapobieżenie obecności wody, w czym pomocne będą także izolacje poziome blokujące kapilarne jej podciąganie czy wentylację.
Z tego samego powodu trzeba pilnować sposobu postępowania z materiałem na miejscu robót – musi być chroniony przed zawilgoceniem – nie tylko poprzez opady, ale i z gruntu, więc powinien spoczywać np. na paletach. Prac nie należy prowadzić przy złej pogodzie – odpowiednią jest ciepła i sucha, a po ułożeniu cegieł bądź płytek i wykonaniu spoinowania trzeba przez dwa tygodnie zapewnić skuteczną ochronę przed opadami, umożliwiającą jednocześnie swobodny dostęp powietrza.

Wykorzystując klinkier dbaj o każdy szczegół

Klinkier jest materiałem naturalnym. Nawet jeśli nabywamy go od sprawdzonego producenta, który jego produkcję podporządkowuje ściśle dopracowanej technologii, nie można wykluczyć nieznacznych różnic w odcieniach pomiędzy poszczególnymi partiami. Gdy cegły bądź płytki będą spoczywały na paletach czy w opakowaniach, możemy tego nawet nie zauważyć – specyficzne plamy nieco innego koloru na gotowym murze trudno jednak przeoczyć. Dlatego zawsze trzeba elementy mieszać podczas układania. Jeszcze mniej osób pamięta o tym, jak wielką rolę w uzyskanym efekcie wizualnym pełnią fugi – one też powinny mieć jednakowy odcień na całej elewacji, toteż warto zadbać o odpowiedni zapas materiału. Samo spoinowanie należy wykonywać przy pomocy właściwych narzędzi (korytka i szpachelki), w sposób umożliwiający uniknięcie zabrudzenia płytek czy cegieł – jeśli pojawią się one na jakimkolwiek etapie prac, usuwajmy je natychmiast.
Elewacja klinkierowa to najlepszy sposób na to, by móc cieszyć się efektownym wyglądem budynku, a jednocześnie przez wiele lat nie martwić koniecznością dokonywania prac renowacyjnych i to bez jakiejkolwiek impregnacji – pod warunkiem, że zostanie ona prawidłowo wykonana.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE