Reklama

Reklama

Więcej wolnych dni, trudniej o zwolnienie. Przed nami rewolucja w urlopach i zwolnieniach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe, pexels.com.pl

Więcej wolnych dni, trudniej o zwolnienie. Przed nami rewolucja w urlopach i zwolnieniach - Zdjęcie główne

Zgodnie ze zmianami w kodeksie pracy ojcowie zyskają dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego | foto Zdjęcie poglądowe, pexels.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, urlop opiekuńczy i z powodu nagłego przypadku. Konieczność uzasadnienia zwolnienia pracownika zatrudnionego na stałe. Szykuje się rewolucja w kodeksie pracy. Zobacz co nas czeka.

Reklama

Jest projekt nowelizacji kodeksu pracy. Wynika z niego m.in., że zyskamy dodatkowe dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. Zmiany wmusiła unijna dyrektywa work-life balance, czyli równowagi życia zawodowego i prywatnego. Zostaną wprowadzone do sierpnia 2022 r.

 

Łatwiej o wolne

Zmiany mają pomóc wypracować równość na rynku pracy między mężczyznami i kobietami oraz zachęcić do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.

Rodzice zyskają aż dziewięć dodatkowych tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. Będą się one należeć ojcu i nie będzie się ich mógł zrzec na rzecz matki dziecka. Jeśli ich nie wykorzysta, przepadną. Jeśli z nich skorzysta, otrzyma zasiłek w wysokości 70 procent wynagrodzenia.

Matkom nadal będzie przysługiwał roczny urlop - 20 tygodni macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego.

Wszystkim pracownikom będzie przysługiwał bezpłatny urlop opiekuńczy - 5 dni na opiekę nad niesamodzelnymi członkami rodziny, np. dziadkami.

Pracownicy będą mogli także skorzystać z dwóch dni zwolnienia z pracy w nagłych wypadkach rodzinnych, za które będzie im przysługiwała połowa wynagrodzenia. Można go będzie wziąć z powodu wypadku lub choroby.

 

Trudniej o zwolnienie

Trudniej będzie wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony. To prawdziwa rewolucja, bo obecnie dotyczy to tylko kontraktów bezterminowych. Po zmianie trudniej będzie rozwiązać umowy czasowe, ponieważ będzie ryzyko zaskarżenia powodów zwolnienia do sądu. Oprócz podania powodów wypowiedzenia pracy, obowiązkowa będzie też konsultacja zamiaru wypowiedzenia z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym

 

Elastyczny czas pracy

Ważne zmiany dotyczą też rodziców, którzy mają pod opieką dziecko do lat 8 oraz tych, którzy opiekują się krewnymi wymagającymi opieki.

Takie osoby będą mogły złożyć wniosek o ułatwienia w korzystaniu z elastycznej organizacji pracy. W praktyce oznacza to m.in. pracę w niepełnym wymiarze czy elastyczny czas pracy. 

Brak zgody pracodawca będzie musiał uzasadnić. 

 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy