Od gigantycznych omletów smażonych na placach po symboliczne puszczanie latawców ku niebu – Wielkanoc zaskakuje swoją różnorodnością zwyczajów na całym świecie, ukazując bogactwo kulturowe i unikalne interpretacje tych ważnych świąt.
Finlandia
W Finlandii dzieci w Niedzielę Palmową i Wielką Sobotę przebierają się za czarownice i chodzą po domach. W zamian za ozdobne gałązki wierzbowe recytują tradycyjne życzenie zdrowia: "Virvon varvon tuoreeks terveeks tulevaks vuodeks, vitsa sulle, palkka mulle!". Można je przetłumaczyć jako: "Macham ci wierzbową gałązką, życząc zdrowia na przyszły rok; gałązka dla ciebie, a dla mnie nagroda!". W zamian otrzymują słodycze, jajka lub pieniądze. Ich kostiumy obejmują miotłę, wierzbowe gałązki i kolorowe pióra.
Norwegia
W Norwegii popularnym zwyczajem wielkanocnym jest lektura powieści kryminalnych. Wydawnictwa wypuszczają na tę okazję specjalne edycje thrillerów, znane pod nazwą "Paaskekrimmen".
Hiszpania
Katalońskie miasto Verges (Girona) słynie z corocznego obchodu Wielkiego Czwartku, podczas którego odbywa się "dansa de la mort" – tradycyjny taniec śmierci. Mieszkańcy przebierają się za szkielety, by odtworzyć sceny Męki Pańskiej, a kulminacją jest upiorny taniec trwający od północy do rana.
Francja
W Poniedziałek Wielkanocny w miejscowości Haux na placu odbywa się niezwykłe wydarzenie: przygotowywany jest gigantyczny omlet z tysięcy jaj. Francuzi najpierw w swoich domach rozbijają i łączą jajka, a następnie wspólnie smażą je na ogromnej patelni ustawionej na głównym placu.
Grecja
Wielkanoc w Grecji to bardzo głośne święto. Tradycyjnym zwyczajem obchodzonym w Wielką Sobotę jest tak zwane „rzucanie pulą”, które polega na wyrzucaniu przez ludzi z okien garnków, patelni i innych ceramicznych przedmiotów, które rozbijają się na ulicach. Uważa się, że rzucanie doniczek wita wiosnę i symbolizuje nowe uprawy.
Włochy
Mieszkańcy Florencji kultywują wielkanocną tradycję o nazwie Scoppio del Carro, co dosłownie tłumaczy się jako „wybuch wózka”. 9-metrowy wózek "Brindellone" ciągnięty jest przez białe woły, gdzie następnie staje między katedrą a baptysterium. Podczas wielkanocnej mszy arcybiskup odpala rakietę w kształcie gołębia ("Colombinę"), która biegnie wzdłuż kabla do wózka i odpala przymocowane do niego fajerwerki, dając spektakularny pokaz. Zwyczaj ten ma zapewnić pomyślne zbiory.
Bermudy
Na Bermudach Wielki Piątek ma wyjątkowy charakter, naznaczony barwną tradycją puszczania latawców. Ten zwyczaj nie jest jedynie formą radosnej zabawy, ale głęboko zakorzenionym symbolem zmartwychwstania Chrystusa. Wznoszące się ku niebu kolorowe latawce symbolizują triumf życia nad śmiercią.Różnorodność wielkanocnych zwyczajów na świecie pokazuje, jak bogate i unikalne są lokalne interpretacje tego święta, łącząc w sobie elementy religijne i kulturowe.
Komentarze (0)