Reklama

Wschodnie Forum Firm Rodzinnych Lublin 2017

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nowa Gazeta Biłgorajska

Wschodnie Forum Firm Rodzinnych Lublin 2017 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W miniony piątek, tj. 17 listopada, w Parku Naukowo Technologicznym w Lublinie przedstawiciele firm rodzinnych dyskutowali podczas Wschodniego Forum Firm Rodzinnych. 

Już po raz drugi przedstawiciele biznesu spotkali się podczas Forum, aby dyskutować na temat funkcjonowania i przyszłości rodzinnych firm.

Konferencja przebiegała pod hasłem "Rozwój i współpraca szansą dla firm rodzinnych", honorowy patronat nad nią objął poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, a organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie "Aktywna Europa" z prezesem Mariuszem Filipkiem na czele. Forum było poświęcone prawnym, ekonomicznym i społecznym aspektom prowadzenia biznesu rodzinnego w Polsce. 

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Krzysztof Hetman i Mariusz Filipek, którzy przywitali zebranych gości.

– Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem napędowym gospodarki. W dużej mierze to właśnie rodzinne firmy zatrudniające po kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt pracowników. Często muszą one konkurować z dużymi korporacjami i sieciami handlowymi, które dysponują potężnym zapleczem finansowym, kadrowym i organizacyjnym. Dlatego tak ważna jest dobra kondycja firm rodzinnych – mówił podczas otwarcia europoseł Krzysztof Hetman.

Dodał on, że przedsiębiorstwa rodzinne są od zawsze obecne w gospodarkach wszystkich państw. Stanowią naturalną formę przedsiębiorczości, która przy sprzyjających okolicznościach rozwija się i trwa wiele pokoleń.

– Trzy lata temu byłem uczestnikiem Forum Gospodarczego. Wszystkie jego panele były oblegane, a w najmniejszej sali była debata o rozwoju firm rodzinnych. Poszedłem tam, posłuchałem i bardzo mi się to spodobało. Stwierdziłem, że firmy rodzinne należy promować, a ich przedstawiciele mają zapełniać największe sale u nas na Lubelszczyźnie i w całym kraju – mówi organizator i pomysłodawca Wschodniego Forum Firm Rodzinnych Mariusz Filipek.

Filipek jest także prezesem stowarzyszenia Aktywna Europa, którego celem jest wsparcie i rozwój lokalnych firm oraz ludzi, organizacja konferencji i szkoleń, których celem jest rozwój osobisty oraz wsparcie w budowaniu przedsiębiorczych postaw.

– W Polsce firmy rodzinne to sukces zbudowany dzięki ciężkiej pracy i pomysłowości założycieli. W naszym kraju aż 60 procent firm prowadzonych jest przez bliższych i dalszych członków rodziny. W krajach Unii Europejskiej co czwarta firma należy do rodziny. Prężnie działająca firma rodzinna to sukces. Właśnie o tych sukcesach, ale również o rozwoju, strategii oraz kreowaniu i budowaniu marki firmy rodzinnej chcemy rozmawiać – kontynuował.

Zebrani mogli wysłuchać wykładów czołowych specjalistów w dziedzinie zarządzania i kreowania wizerunku. Prelekcje na temat strategii firm rodzinnych wygłosił ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego Bogdan Koczorowski. Wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Tomasz Buziak i członek rady dyrektorów Stowarzyszenia Interim Managers Mateusz Sagan mówili o pokonywaniu kryzysu zarządzania w przedsiębiorstwach.

W drugiej części konferencji eksperci, m.in. ekonomista i analityk rynków finansowych Marek Zuber, dyskutowali o strategii, organizacji i kierunkach rozwoju firm rodzinnych, a eksperci z telewizji, radia i mediów społecznościowych doradzali, jak można promować rodzinne biznesy.
Zebrani podpisali także deklarację wspierania i rozwoju firm rodzinnych, w której znalazł się zapis: "Głęboko wierzymy, że deklaracja zapoczątkuje w województwie lubelskim owocną współpracę pomiędzy wskazanymi środowiskami, co skutkować będzie realnym wsparciem działalności prowadzonej przez firmy rodzinne".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE