reklama
reklama

Wyższa emerytura po procesie wygranym z ZUS. To dotyczy wielu osób

Opublikowano:
Autor:

Wyższa emerytura po procesie wygranym z ZUS. To dotyczy wielu osób - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościEmerytka z powiatu lubartowskiego po wydaniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny złożyła wniosek o przeliczenie emerytury z pominięciem stosowania art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej. W podobnej sytuacji jest wiele osób.
reklama

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zapadają pierwsze wyroki ustalające prawa emerytów do wyższych emerytur po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 4 czerwca 2024 roku. Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis pozwalający organowi rentowemu na potrącenie kwoty wypłaconej z tytułu wcześniejszej emerytury przy ubieganiu się o emeryturę powszechna. Dotyczy to osób, które złożyły wniosek o emeryturę wcześniejszą przed 6 czerwca 2012 r.

- Przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, dający prawo takiego pomniejszenia, wszedł w życie dopiero od dnia 1 stycznia 2013 roku, a jego treść została opublikowana w dzienniku ustaw z dnia 6 czerwca 2012 roku. Dopiero zatem od dnia 6 czerwca 2012 roku ubezpieczeni, znajdujący się w podobnej, co wnioskodawczyni sytuacji sytuacji, mogli przy dołożeniu należytej staranności uzyskać wiedzę, że jeśli złożą wniosek o wcześniejszą emeryturę i będzie ona im wypłacana, spowoduje to w przyszłości obniżenie ich emerytury z wieku powszechnego. Taka regulacja narusza wynikającą z art. 2 Konstytucji RP zasadę zaufania obywateli do państwa i tworzonego przez niego prawa. Wnioskodawczyni została pozbawiona przez ustawodawcę możliwości dokonania świadomego wyboru – czy złożyć wniosek i pobierać wcześniejszą emeryturę czy też zrezygnować z niej i zachować prawo do niepomniejszonej emerytury z wieku powszechnego. Nie wiedziała i nie mogła się spodziewać, że przepis pozwalający na pomniejszenie jej świadczenia zostanie wprowadzony w 2013 roku - wskazuje adwokat Grzegorz Puszkarski.

reklama

ZUS zastosował obowiązujący wówczas przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej i wyliczając wysokość emerytury  kobiety z wieku powszechnego, pomniejszył ją o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur.

Sprawa trafiła do sądu. ZUS odmówił uznania wniosku lubartowskiej emerytki z Lubartowa, bo wyrok TK nie został opublikowany natomiast

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok 30 kwietnia 2025 r. Ustalił wnioskodawczyni prawo do emerytury z pominięciem uchylonego przepisu od dnia złożenia wniosku.

- Tym samym jeśli wyrok się uprawomocni emerytka otrzyma wyrównanie za cały okres od dnia złożenia wniosku oraz wyższą emeryturę co miesiąc - mówi adwokat Grzegorz Puszkarski, pełnomocnik emerytki.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy osób, które skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury przed dniem 6 czerwca 2012 r., składając wniosek o przyznanie emerytury wcześniejszej nie mieli wiedzy o tym, iż kwoty wypłaconych emerytur zostaną im potracone przy ustalaniu prawa do emerytury po osiągnięciu wieku powszechnego.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo