Zdaniem specjalistów ds. żywienia preferencje żywieniowe dzieci zależą zarówno od indywidualnego odbioru bodźców smakowych i zapachowych, jak i od czynników genetycznych oraz środowiskowych. Na te ostatnie szczególny wpływ mają rodzice, m.in. przez proponowanie swoim dzieciom rozmaitych smaków już od początku przygody z rozszerzaniem diety.
– 1000 pierwszych dni życia dziecka to istotny czas dla kształtowania jego prawidłowych nawyków żywieniowych. To wtedy rodzice decydują, co dziecku zostanie podane, a dziecko zdecyduje, czy posiłek zje i ile zje. Rodzice mają wpływ na wybór diety niemowląt, dlatego też budowanie jej w oparciu o różnorodność jest na tym etapie niezwykle istotne – mówi agencji Newseria Lifestyle Ewa Wróblewska, ekspert BoboVita.
Największą otwartość na nowe doznania smakowe wykazują niemowlęta od 4. do 7. miesiąca życia. Aby jak najlepiej wykorzystać ten szczególny czas i sprawić, by w przyszłości dzieci z chęcią sięgały po zdrowe jedzenie, żywienie najmłodszych powinno być przemyślane. By wykształcić prawidłowe nawyki żywieniowe u najmłodszych, powinno się im serwować właściwie skomponowane posiłki. Nowe produkty do diety malucha należy wprowadzać stopniowo – zacząć od mniej słodkich warzyw, a dopiero później podawać owoce.
– Do diety należy wprowadzić żywność bezpieczną i odpowiednio skomponowaną. Należy rozpocząć od warzyw, oczywiście unikać wprowadzania cukru i soli, ale również bardzo istotnym elementem jest różnorodne komponowanie jadłospisu dziecka – mówi Ewa Wróblewska.
Nawyki żywieniowe wykształcone we wczesnym dzieciństwie mają największą szansę na utrwalenie w późniejszym okresie życia – badania pokazują, że 50–60 proc. preferencji wykształconych w wieku 2–3 lat może zachować się nawet do 17–22 roku życia. Właśnie dlatego wysoka jakość i zróżnicowanie posiłków podawanych niemowlętom i małym dzieciom są tak istotne. Dobrze wie o tym aktorka i mama Anna Guzik.
– Trzeba naprawdę bardzo dobrze przemyśleć to, w jaki sposób od początku chcemy kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u naszych dzieci, bo potem bardzo trudno jest zmienić złe preferencje i zmusić pociechę do jedzenia zdrowych posiłków. Lepiej więc zrobić to z głową, żeby dziecko samo je pokochało. Właściwie to jest taki posag, który dajemy dziecku na całe życie – mówi Anna Guzik.
Produkty dla niemowląt i małych dzieci powinny być dopasowane do ich zmieniających się potrzeb i etapu rozwoju, dlatego na ich opakowaniach znajduje się wskazanie wiekowe (np. po 6., 9. czy 12. miesiącu życia). Żywność dla najmłodszych powinna być także bezpieczna – z tego względu normy dotyczące pozostałości zanieczyszczeń w żywności przeznaczonej dla tej wyjątkowej grupy konsumentów są znacznie bardziej restrykcyjne niż w przypadku żywności dla dorosłych.
Ważne informacje: zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.